Všude dobře, tak co doma?

Všude dobře, tak co doma?

Někteří lidé jsou spokojení celý život na jednom místě. Mají svůj útulný domeček v malém městě nebo na vesnici, přes týden chodí do práce a ve volném čase si užívají čas s rodinou na zahrádce a chodí na procházky do okolí …

 
Mě tohle nikdy tak nějak nelákalo.
 

Nevydržím dlouho na jednom místě, naopak se cítím líp na cestách a minimálně teď v nejbližší době necítím potřebu se někde usazovat.

Cestování je tak nějak součástí mého života od malička. Poprvé jsem se do zahraničí “podívala”, když jsem byla ještě u mámy v břiše, a to konkrétně na Krétu. Možná proto si v Řecku připadám jako doma.  Naši rodiče nikdy neměli rádi organizované cestování a já jsem jim za to hrozně moc vděčná. S cestovkou bychom se nikdy nepodívali na místa, která jsme navštívili při cestě autem a asi by mě cestování nikdy tolik nenadchlo, kdybych znala jen “slunečníkové” pláže plné lidí, hotely plné Čechů a pláže v zátoce, kde moře vypadá jako takový větší rybník.

 
V dnešní době není cestování žádná náročná záležitost. Ať už jedete autem nebo letíte letadlem, když jste šikovní, můžete procestovat celý svět za pár korun a z cest si toho odnést mnohem víc, než kdybyste utratili spoustu peněz za all-inclusive týden v hotelovém resortu … 
 

Je mi 19 a zatím jsem navštívila s rodinou nebo během školních akcí 20 zemí. Letos se chystám na svůj první solo-trip a i když vůbec netuším, jak to všechno zvládnu a kam vlastně nakonec pojedu .. Vím, že to bude stoprocentně stát za to. Protože při každé cestě poznávám nejen danou zemi, přírodu, památky a lidi, kteří tu žijí .. ale taky tak trochu sama sebe. Když jste v zemi, kde vám nikdo nerozumí, nikdo vás nezná a jste stovky nebo tisíce kilometrů daleko od svého domova … Můžete být prostě kýmkoliv.

 
Cestování taky přináší větší rozhled, bourá stereotypy a strachy, které v nás často vyvolávají média a lidé, kteří jen bezmyšlenkovitě hltají informace z neověřených zdrojů. Kdybych seděla jen doma, možná bych nevěděla, že:
 • Největší nebezpečí, které nám hrozilo před pár lety v Istanbulu, byli vlezlí prodejci zředěných voňavek a fejkových RayBan brýlí. Při současné situaci v Turecku bych už měla asi obavy z jiných věcí .. 
 • V Řecku není vhodné opalovat se “nahoře bez”. Pokud máte takové choutky a nechcete být seřváni uraženými Řeky, zajděte na nuda-pláž nebo jiné tomu určené místo.
 • Muslimové v Černé Hoře nechodí na pláž nikoho odpálit. Přišli se prostě vykoupat a blbnout ve vlnách stejně tak jako turisté okolo.
 • Do tureckých mešit a řeckých kostelů si klidně můžete vzít šortky a tílko. U vchodu vám totiž většinou nabídnou fešný obleček, pod kterým nebude nic vidět.
 • Pokud chcete nádherné fotky z pouště, nemusíte jezdit na Saharu. Stačí pár hodin autem na písečné duny do Polska.
 • V Řecku jsou mnohem lákavější místa (Thassos, Kréta, Mytikas …), než přecpaná Olympská riviéra a Chalkidiki.  
 • Nehledejte při cestě do Itálie fast-foody pro “levný oběd”.  Nic neušetříte a bude vám akorát blbě. Zajděte radši na pravou italskou pizzu nebo těstoviny všeho druhu, za které (na méně frekventovaých místech) zaplatíte úplně stejnou částku.
 • S opalovacím krémem s faktorem 50 budete bílí jako stěna. Bez něj zas budete mít postavu do červena. Volte něco mezi. 
 • Hlavní pravidlo silniční dopravy v Albánii: Mám lepší auto – mám přednost.
 • Chcete urychlit dopravní zácpu v ulicích Istanbulu? Začněte troubit o 106!
 • Bosna a Hercegovina není jenom “takový to vedle Chorvatska”. Je tu naprosto nádherná příroda, perfektní podmínky pro vodáky a lidi jsou tu hrozně (někdy až moc) přátelští. 
 • Vyprdněte se na zavařeniny od babičky, pytlíkové polévky a maso v konzervě. Stejně těm specialitám na místě neodoláte a plné tašky jídla z domu povezete zase zpátky.
ROK: 2018
VĚK: 19
NAVŠTÍVENÝCH ZEMÍ: 20 (/21)
 
 
 
 
 
 
Je pro vás cestování důležité, nebo jste spíš “domací” typ? 🙂 

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *