Tichá žena aneb o sebevyjádření

Tichá žena aneb o sebevyjádření

Jako malá jsem se doma vždycky ráda předváděla. Ráda jsem nahlas četla, zpívala, sdílela svoje myšlenky, výtvory, hrála si na módní přehlídky… a vymýšlela ptákoviny, do kterých jsem zapojovala všechny okolo. Pamatuju si třeba, jak jsem ve školce vytvořila svůj vlastní “kroužek”, kde jsem svým kamarádkám dávala otázky a ptala se, jak by se zachovaly v určitých situacích (třeba, když za nimi běží medvěd). Prostě organizátor a psycholog v jednom. Už od malička.

Ani ze začátku základky si nepamatuju, že bych se extra bála vyjádřit. Ve čtvrté třídě jsem založila třídní časopis. Zpívala jsem ve školní superstar. Na recitační soutěž jsem vyrazila s vlastní básničkou. Když byl hluk ve třídě a učitelé už z toho byli na prášky, byla jsem jednou z těch, co se postavili a na celou křídu zakřičeli z plných plic “Tichooooo”…

Pořád pátrám po tom, kde nastal ten zlom. Kdy se můj vnitřní kontrolór začal čím dál víc ujímat vedení. Kdy jsem se nechala ovládnout tím, co si o mě pomyslí ostatní a upřednostnila to, že se neztrapním, před volným vyjádřením sebe sama. Kdy jsem se uzavřela sama do sebe a začala utíkat do svého vnitřního světa.

Doteď si pamatuju školní kurz, kdy jsme si při jedné aktivitě navzájem na papíry psali, jak ostatní vnímáme. Ať by mi kdokoliv napsat cokoliv, nemrzelo by mě to tolik, jako tři slova, která se na mém papíře mezi ostatními objevila: “milá, tichá dívka”

Nechtěla jsem být tichá. Nechtěla jsem, aby se kolem mě chodilo jako kolem malovaného vajíčka, jako bych se měla každou chvíli rozsypat. Chtěla jsem být sama sebou. Jenže kontrolór už byl za kormidlem. A já už vlastně pořádně nevěděla, kdo vlastně jsem.

8 let ve stejném kolektivu na gymplu navíc způsobilo to, že dostat se z téhle vytvořené role, bylo sakramentsky těžké.

Věřím, že každý máme nějaké své životní téma (témata), které si táhneme, a abychom ho vyřešili, musíme si občas projít spoustou nepříjemných situací. Jedno z mých velkých témat je právě sebevyjádření. Svobodné, volné vyjádření emocí a názorů, ale také sebevyjádření pohybem, zpěvem a čímkoliv dalším. Bez ohledu na reakce okolí. Bez ohledu na to, jestli se to někomu bude líbit nebo ne – ale prostě jen proto, že to tak cítím.

Jedním z velkých kroků, které mě posunuly blíž k mému autentičtějšímu já, bylo přijetí mojí introverze. Roky jsem obdivovala kamarádky, které byly vždycky centrem pozornosti, s každým se dokázaly začít bavit a dělaly ze sebe před ostatními klauna. Až v relativně nedávné době mi došlo, že jsem nikdy taková být nechtěla. Že mě velké skupiny lidí často unavují. Že nemám potřebu chodit na velké párty, ale že radši zasednu s dobrým kamarádem k misce čaje a hodiny budu mluvit o cestování, vesmíru, meditaci. Že nechci vést small-talk s každým na potkání a mít desítky “známých”, ale že je pro mě daleko důležitější malý okruh lidí, kterým se můžu otevřít.

Právě ten správný okruh byl (a je) na mojí cestě jednou z nejdůležitějších věcí. Tolik času jsem strávila ve “špatné partě” – ne proto, že bych byla špatná já nebo některá z mých kamarádek, ale protože jsme byly každá z úplně jiného těsta. Měly jsme úplně jiný pohled na svět, jiné životní cíle, jiný životní styl, jiné názory. A ať už jsme je mohli navzájem tolerovat jakkoliv, bylo občas těžké se navzájem pochopit. Čím dál častěji jsem si tak některé věci nechávala pro sebe, protože jsem cítila, že by mi stejně nejspíš nikdo nerozuměl.

Obrovské díky patří také aktivní meditaci. Když jsme poprvé vešla na lekci oshovy meditace, v prvních minutách úvodu jsem se měla chuť otočit a utíkat pryč. Když totiž lektor řekl, že při meditaci máme křičet, dupat, skákat a mluvit k sobě nesmyslnou řečí, kontrolór to chtěl hned zabalit. Ale já jsem zůstala. A o pár let později k aktivním meditacím znovu našla cestu a pomalu se začala zpátky spojovat se svým tělem, s fyzičnem, s tím reálným okolo – a naučila se vystupovat ze své hlavy.

TERAPIE MEDITACÍ

✨ Nalaď se na své tělo, svou intuici a vnitřní moudrost

✨ Odhoď své strachy, nejistotu a přehnanou sebekontrolu 

✨ Dostaň do života víc lehkosti a svobody

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *