Rumunsko, Bulharsko, Turecko

Rumunsko, Bulharsko, Turecko
Plánování dovolené je u nás docela náročné. Každý od letní dovolené očekává něco jiného a zkloubit všechno dohromady je občas skoro nad naše síly. Já chci každoročně do tepla k moři, mamka chce vidět památky, táta by nejradši turistikoval po horách a bratrovi je to pro změnu úplně jedno, protože by se radši doma díval na televizi. Každý rok ale nakonec našeho dohadování stvoří skvělou dovolenou.


Most mezi Rumunskem a Bulharskem


Přes Rumunsko jsme jenom projížděli – konkrétně přes Transfagarasan, což i já, která horám dvakrát nefandí, musím uznat, že byly vážně krásné a neskutečně fotogenické. No jo, s Jeseníkama se to prostě srovnávat nedá.
Obzvlášť boží byla potom zpáteční cesta do Česka – opět přes Rumunsko – přes hory Parâng, kdy jsme ráno jeli v takové nadmořské výšce, že jsme jeli skrz mraky. Nevím jestli jste to tak měli taky, ale já jako malá pořád přemýšlela o tom, jak by bylo úžasné dotknout se oblohy, sednout si na mrak a podobně – prostě deformace myšlení pohádkou Petr Pan, kde skákali po mracích. Hej hou, tak se mi to dětské přání částečně vyplnilo.

Transfagarassan

Transfagarassan hory

Podivný pár v Rumunských horách
Tyhle osoby prostě nešlo nevyfotit – něco jako Jeníček a Mařenka v Rumunském podání.
Než jsme odjeli do Bulharska, prošli jsme se po městě Sighisoara, kde jsme byli ubytování. Je to centrum Transylvanie a údajné místo původu Draculy. Po cestě jsme objevili šílenou čtvrť v barevnými domky a plechovými stříbrnými střechami, která byla oproti některým čtvrtím v Rumunsku, kde lidé žili pomalu jako někdy ve středověku – opravdu hodně odlišná.

Rumunské domečky

V Bulharsku jsme byli nejdřív jenom na jeden den, protože potom jsme se přesunuli ještě o kousek dál – do Turecka. Nejsme lidi, které by bavilo válet se u bazénu nebo na pláži a jen se opalovat, večer jít na nákupy a podobně – prostě aktivity, které nabízí cestovky. To je taky jeden z důvodů, proč jezdíme na dovolené autem. Rádi neustále něco děláme a na jednom místě nevydržíme moc dlouho. Nicméně první dvě noci v Bulharsku jsme přespali v hotelu a celý den jsme strávili u bazénu, protože jsme byli dost unavení z cesty.

Hotelový bazén Bay View Tsarevo

Potom jsme vyrazili na dva dny do Istanbulu, což byl neuvěřitelný zážitek. Hory a moře jsou sice super, ale v Turecku jsem byla teď poprvé a je to prostě tak trochu jiný svět. Byli jsme se podívat v Modré mešitě, v Sultánském paláci, jeli jsme v noci vyhlídkovou lodí k Bosporu, který spojuje Evropskou a Asijskou část Turecka …

Suleymanova mešita v Istanbulu

 Sultánský palác Istanbul

Turecké sladkosti

Starbucks coffee Istanbul

Plavba byla nádherná (uvidíte ve videu), ale památky – promiň mami – stejně snadno překonal Grand Bazar, z toho mám nejvíc zážitků. Kde jinde se můžete v někým dohadovat o ceně věci, kterou chcete koupit? Je tam zvykem, že když se zeptáte na cenu, řeknou vám nějakou úplně nesmyslnou, neskutečně vysokou částku a prakticky ani nepočítají s tím, že byste takovou cenu na výrobek zaplatili. A tak se vás zeptají, kolik dáte a potom oni cenu snižují a vy přihazujete, dokud nejsou obě strany spokojené. Takže například brýle, které původně měly stát 35lir jsme nakonec ukecali na 10. A na nakupování je tam toho vážně neskutečně moc – od zlata, šperků, oblečení, bot, přes kabelky, elektroniku, koření nebo typické turecké sladkosti. 

Dohadování se na ceně je samo o sobě docela vtipné, ale ještě víc, když se dohaduje taťka, absolutně neovládající angličtinu a když vám prodejce nabídne poloviční cenu, pokud vám bude moc dát pusu na tvář (nakonec se obešel i bez toho).


Grand Bazar Istanbul

Grand Bazar Istanbul

  
Trh s fazolemi v Istanbulu
Při cestě zpátky do Bulharska jsme se zastavili v jednom z největších nákupáků na světě – v Cevahiru. Řeknu vám – tam bych zůstala a nakupovala roky ♥ 

Nákupní centrum Cevahir v Istanbulu
Návrat do Bulharska byl zvláštní – přece jenom Tsarevo je v rámci Bulharska větší město a docela turistické, ale ve srovnání s Istanbulem je to docela zapadákov. Každopádně moře bylo super a kousíček od apartmánu byla malá pláž, na kterou skoro nikdo nechodil.


Sinemoretz pláž v Bulharsku

pláž v Tsarevu v Bulharsku

Lozenetz Bulharsko

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *