fbpx

Promiň, nemám čas

Promiň, nemám čas
Tu větu říkáme a slyšíme kolem nás neskutečně často. Když se nejsme schopni dokopat k práci, odkládáme ji na neurčito a potom ji nestíháme včas dokončit. Když hledáme výmluvu, protože se nám do něčeho zrovna nechce. Nemám čas. Hotovo.

Kreativní relaxace

Čas je relativní. Den každého z nás má 24 hodin. 1440 minut. Záleží jen na našich prioritách, čemu dáme přednost a čím těch jedenáct set minut naplníme. Někdo si rád pospí a půlku svých přidělených hodin stráví v temnotě, ponořený do svých snů. Možná je pro něj ten svět barevnější, než ten reálný. Někdo se chce hlavně bavit a tak zamkne to zásuvky všechny myšlenky na práci a svůj čas stráví zábavou. Pro někoho je smyslem jeho dní práce. Od brzkého rána až do noci. Hodiny tráví před zářící obrazovou počítače, v zápěstí křeč od klikání myší a na krku pověšené těžké závaží.

Já osobně mám úžasnou schopnost prokrastinace. Čím víc toho mám zvládnout, tím míň jsem produktivní. Klasický nedělní večer u mně probíhá asi takhle: Mám se učit minimálně na tři testy, které mě v následujícím týdnu čekají ve škole. Musím napsat a odevzdat 5 článků a sestříhané video. Konečně bych taky mohla napsat a poslat slohovku do angličtiny, která měla “uzávěrku” asi před měsícem. S největší pravděpodobností mám v pokoji bordel jako v tanku a někde vzadu v hlavě se mi ozývá, že bych měla zvednout zadek a jít si zacvičit … A tak tam sedím (ležím), sleduju po milionté první řadu Přátel, kreslím si mandaly a co pár minut kontroluju mobil, jestli se náhodou ve virtuálním světě sociálních sítí nestala nějaká super důležitá událost.

Pak jsou dny, kdy se ráno probudím, utáhnu si pořádně pevný culík, uvařím si kýbl jasmínového čaje a přepnu do módu “Já přece všechno zvládám”. A najednou to všechno jde. Najednou zjišťuju, že do toho stejného množství hodin jako včera, se vejde mnohem víc. Psaní, čtení, učení, jóga, kreslení, práce, procházka, film … Přitom je to pořád těch stejných 24 hodin. Země se otáčí pořád stejně. Čas plyne stejně rychle. Ale to nastavení v hlavě je jiné. O tom to celé je. Celé je to v hlavě. Všichni máme čas na všechno, jen si ho musíme udělat. 

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *