Proč řízené meditace (často) nefungují

Proč řízené meditace (často) nefungují

Před časem jsem měla období, kdy jsem skoro každý večer před spaním poslouchala řízené meditace. Proti stresu, na posílení sebevědomí, na hojnost, na sebelásku…  Některé nahrávky měly deset minut, některé hodinu. Ať už byly ale jakkoliv dlouhé, ve výsledku na mě měly jediný efekt: RELAXACI.

Rychleji jsem po nich usínala, cítila jsem se uvolněná, zklidněná… ale žádné další „slíbené“ účinky jsem na sobě nepociťovala. Až při tvoření vlastních řízených meditací mi došlo proč:

ŘÍZENÉ MEDITACE JSOU PŘÍLIŠ OBECNÉ

Každá (každý) z nás prožívá stejné situace úplně jinak. Máme za sebou jiné zkušenosti a prožitky z minula, reagujeme s různou intenzitou na různé věci (slova, situace…). K tomu má každý svůj balíček vlastních traumat, strachů a bloků, které jsou stejně jedinečné jako my sami. Jediná „obecná“ řízená meditace tak nemůže odblokovat roky našich konkrétních zažitých vzorců všech RŮZNÝCH lidí, kteří si ji poslechnou. 

Vsadím se, že se vám něco podobného u řízené meditace stalo:

Tempo meditace bylo moc rychlé/pomalé

Každý z nás má své vlastní tempo. Tempo, kterým mluvíme, kterým dýcháme, kterým si představujeme, které je nám příjemné pro poslouchání…Sama jsem největší problém zažívala u řízených meditací s vizualizací – než jsem se totiž do scény pořádně vžila, už se změnila a já byla zpátky na začátku. 

Meditace byla příliš "striktní"

Cílem jakékoliv meditační techniky je obrátit pozornost dovnitř sebe. Najít v sobě odpovědi na důležité otázky, najít a pustit své vnitřní bloky, naladit se na své tělo a svůj dech. Pokud je meditace vytvořená příliš stylem „teď udělej tohle, teď po mě zopakuj tohle, cítíš se tak a tak“, může nás to naopak od sebe samotných víc odpojit.

Afirmace zněly nepřirozeně a naškrobeně

K čemu je opakovat větu, která s vámi nijak nerezonuje? Která ve vás nevyvolává žádné pocity a nijak se vlastně nedotýká vašeho problému? A nebo jejímu obsahu dokonce NEVĚŘÍTE?

Ať už jde o afirmace nebo vizualizaci, důležitější než samotný obsah jsou právě emoce, které ve vás slova a obrazy vyvolávají. Mnohem účinnější jsou proto afirmace takové, které jsou

  • přímo spojené s vaší konkrétní situací a problémem, který si řešíte
  • + ideálně vyslovené jazykem, který běžně používáte.

Afirmace ve stylu „Moje srdce je otevřeno vesmírné vlně hojnosti“ … sice zní pěkně poeticky, ale minimálně na mě působí daleko méně efektivně, než jednoduché věty typu „Mám vždycky víc peněz, než zrovna potřebuju“.

Nedokázaly jste se vžít do vizualizace

Aby vizualizace opravdu fungovala, je potřeba se do ní pořádně ponořit – nemít ji jen jako obrázek v hlavě, ale do obrazu vstoupit všemi smysly a svou plnou pozorností. K tomu je potřeba nejen optimální čas na představování, ale často taky samotná scéna, ve které se vizualizace odehrává. Mně osobně se nejvíc osvědčily při vizualizaci dvě varianty:

  • představovat si existující místo, které dobře znám (pláž z letní dovolené, les u babiččina domu, místo z mého oblíbeného filmu…)
  • předem si vytvořit svoje „bezpečné místo“ – imaginární místo, do kterého se můžu vracet při každé meditaci (vizualizaci). Místo, které vypadá pořád stejně, vždy si dokážu vybavit všechny jeho detaily a jen jeho představa ve mě vyvolává pocit klidu

EXISTUJE JINÁ VARIANTA?

Věřím, že přes to všechno mají řízené meditace velký potenciál. Spojují totiž individuální práci na sobě samých s jemným vedením zvenku. Vedením, které nám může pomoct jít hlouběji, být k sobě víc upřímné a nakouknout i do temnějších komůrek sebe sama.

Ideální variantou, která netrpí žádným z výš zmíněných nedostaktů, je meditacenamíru. Řízená meditace, kterou si necháš sestavit konkrétně přesně podle svých potřeb a současné situace. Meditace, která bude osobní, silná a transformační.

Meditace na míru nabízím jako součást měsíční individuální spolupráce Cesta za svobodou. Po společném měsíci konzultací, průběžných otázek a sdílení meditace na míru ukotví a posílí záměr naší spolupráce a pomůže přepsat limitující vzorce hlouběji ve tvé mysli. 

Meditaci dostaneš v mp3, která je jen pro tebe, a kterou můžeš poslouchat jak dlouho a jak často budeš chtít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *