Pokrytecký minimalismus

Pokrytecký minimalismus

Z minimalismu se v poslední době stala docela mánie. Vznikají nové a nové články, videa, kanály, blogy i knížky, které popisují jak minimalismus dokáže zjednodušit náš život, nastolit v něm směr a udělat nás tak spokojenější a klidnější. Do minimalismu jako myšlenky jsem se zamilovala. Smutné ale je, že propagátoři tohoto stylu jsou často tak trochu pokrytci.

Pokrytecký minimalismus

„Pracoval jsem na wall street /  v reklamce / v bance, měl jsem spoustu peněz. Pak jsem si uvědomil, že mě to nedělá šťastným …“
Takhle začíná spousta příběhů lidí, kteří propagují minimalismus. Jejich příběh většinou pokračuje tak, že všechno (ne o většinu) toho, co vlastnili, prodali, zjistili, že materialismu je hnus, vydali pár knih a teď cestují po světě, jsou strašně šťastní a sdílí příběh o své „životní cestě“ s ostatními lidmi, kteří jsou stále drženi v poutech komerčního, materialistického světa.
No jo. Ono to všechno zní hrozně hezky. Ale trochu moc jednoduše. Tihle lidé se sice vykašlali na svou materialistickou práci, ale ve skutečnosti je dostala tam, kde jsou teď. Mají do zásoby peníze na cestování, na to aby si mohli užívat svých koníčků a nemuseli vlastně pracovat. A vydělávají v podstatě na tom, že ostatním lidem říkají, aby udělali to samé co oni … jenže ne každý má stejnou startovací čáru.

sníh

Z videí na youtube mi taky přijde, že některé slečny minimalismus pochopily tak, že prostě mají nosit/používat jen to, co je černobílé. A tak je jejich luxusní pokoj v luxusním bytě celý černobílý a šatník je taktéž černobílý – i když čtyřikrát objemnější než skříň běžného člověka.

Přijde mi, že každá myšlenka je na začátku skvělá. Ať už jde o minimalismus, zdravou stravu, cvičení, veganství, meditování, jógu … cokoliv. Podstata bývá správná. Ale když se začnou všechny tyto věci příliš propagovat, buď je lidé zavádí do extrémů nebo se k té myšlence přihlásí jen, aby byli zajímaví a protože je to „teď trend“.

Určitě nechci házet všechny do jednoho pytle. Já jsem vegetariánka a nedělám to kvůli žádné módě, ani neříkám lidem, kteří jí maso, že jsou „vrazi“. Jógu a meditaci miluju a nejradši ji provádím sama v pokoji, místo toho, abych se mačkala na veřejné lekci a když jdu jednou za čas do posilovny, neházím okamžitě selfie v zrcadle na snapchat. Jsou vegani, kteří milují zvířata a přírodu, žijí ekologicky a nikomu to nevnucují a neponižují ostatní, kteří nemají stejný názor. Jsou minimalisté, kteří odmítají být ovlivňování reklamou, kupovat věci, které nepotřebují a ani jim nepřináší radost a podobně. Místo toho si užívají si zážitků, než majetku a podobně … Nemá ale smysl snažit se cpát do nějaké skupiny, nutit se k určitému životnímu stylu a přitom vnitřně nebýt v souladu s jeho myšlenkou.

minimalismus oblečení

3 komentáře

Tak tak, je to jako u všeho, spousta lidí to dělá, protože je to cool. A se zajištěním se dá dělat vždycky to, co je v kurzu 🙂 Já se rozhodně snažim jít směrem minimalismu, ale na tu cestu jsem se dostala už před dobou sama, když mi došlo, kolik zbytečností je v mym životě. A aplikuju ho na ty oblasti, kde to pro mě má smysl 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *