Pět jazyků lásky

Pět jazyků lásky

Jak byste si popsaly váš ideální valentýnský den? Co by vás v den zamilovaných nejvíc potěšilo? Možná by to byla kytka. Možná romantická masáž. Možná prostě „jen“ to, že by si
pro vás partner vyhradil čas a třeba přišel dřív z práce.

Jak často (nejen na den zamilovaných) se vám tyto představy plní? Kolikrát jste dostaly kytku, když byste radši dostaly společně strávený čas bez dárků, kdy by vám partner jen věnoval pozornost? Kdy se vás naposledy přítel/přítelkyně se zájmem vyptával(a) na váš den, když jste zrovna potřebovaly spíš mlčky obejmout?

Nedorozumění ve vztazích (nejen partnerských) často pramení z toho, že každý z nás mluví jiným jazykem. Díváme se na svět jinýma očima, má jiné potřeby a jinak vnímá a chápe chování svého okolí.

Americký manželský poradce Gary Chapman ve své knize popsal 5 jazyků lásky:

❤️ slova ujištění
❤️ pozornost
❤️ přijímání daru
❤️ skutky služby
❤️ fyzický kontakt

Pro každého z nás existuje převažující jazyk, kterým komunikujeme a skrz který přijímáme vyznání lásky i ze svého okolí. Pokud se partneři nenaladí na stejnou řeč, můžou se oba snažit sebevíc, ale stejně to druhému nikdy nebude stačit. Všichni potřebujeme slyšet: Mám tě rád. Jsi pro mě důležitý(á). Miluju tě…. Ale v řeči, které sami rozumíme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *