Patronovo zaklínadlo – meditace pro šťastnější život

Patronovo zaklínadlo – meditace pro šťastnější život

„Samozřejmě, že se to děje uvnitř tvé hlavy… ale proč by to proboha mělo znamenat, že to není skutečné?“

Jako malí jsme věřili, že jsou kouzla skutečná. Věřili jsme na skřítky, kouzelné víly a čarodějky, které pomocí všemožných lektvarů a zaklínadel dokážou vykouzlit cokoliv zrovna chtějí a potřebují. Potom jsme ale dospěli, přestali jsme věřit na hlouposti a zapomněli jsme na všechnu kouzelnou moc, kterou máme v svých rukou – a ve svých myšlenkách.

Pohádky pro dospělé

Nevím, kolik je mezi čtenáři tohoto blogu fanoušků Harryho Pottera, nicméně na tom příběhu mě vždycky něco fascinovalo. Stejně tak jako jsem dřív spíš než na klasických pohádkách typu Popelka, ujížděla na Petru Panovi a Alence v říši divů. Tyhle trochu netradiční a místy lehce halucinogenní pohádky v sobě totiž skrývají spoustu zajímavých myšlenek, které člověk pochopí až s časem. Stejně tak je na tom Harry Potter s Brumbálovými metaforamy a kouzly, z nichž některá jdou určitým způsobem použít i v reálném životě.

Konkrétně patronovo zaklínadlo slouží ve filmu (knihy jsem, přiznám se, nikdy nečetla) jako ochranné kouzlo proti mozkomorům – tvorům, kteří vysávají z člověka všechno pozitivní, všechny hezké pocity, myšlenky a vzpomínky, až z člověka zůstane jen tělo bez duše. Aby kouzelník vyvolal zaklínadlo, musí se chvíli naplno soustředit na silnou, šťastnou vzpomínku ze svého života… Už vám to něco připomíná?

Kouzla v každodenním životě

„Slova jsou, podle mého ne tolik skromného názoru, naším nejvíce nevyčerpatelným zdrojem magie. Schopná způsobovat zranění i napravovat je.“ – Brumbál
 
Jasně, všechno je to jen pohádka. V jistém ohledu se ale s kouzly setkáváme i v našem každodenním životě. Naše myšlenky a slova – ať už pozitivní nebo negativní – mění a přetváří náš život, i životy všech okolo. Pár správně namířených slov dokáže druhého člověka tak nakopnout, že začne konečně žít svůj sen, nebo ho naopak “zablokovat” na celý zbytek života.
 
Když vám někdo řekne, že nemáte hudební sluch, může se stát, že si to vezmete k srdci a přestanete zpívat. Třeba i na několik let. Nebo na pořád. Přestože možná máte krásný hlas – nemyslíte si to. Protože jste zakletí. Stejně tak, když vám někdo řekne, že jste tlustí. Když necháte, aby vás kletba zasáhla, začnete si tlustí připadat. V zrcadle vidíte nafouklé tváře, ochablé paže, okrasný tukový prstenec a neforemná tlustá stehna. Možná jste ve skutečnosti kost a kůže. Ale působí na vás kletba a ta vás drží mimo realitu. – z článku Kouzla jsou skutečná
 
Všechno kolem nás je tvořeno z energie – všechno hmotné i nehmotné. A tak se i naše nejabstraktnější myšlenky dokážou proměnit v realitu.
 
 

Patronovo zaklínadlo v praxi

Mozkomorové v našem životě mají jiná jména a jiné podoby. Přesto každý z nás někdy zažívá pocit, jako by ho někdo vysával – veškerou jeho fyzickou i psychickou energii, všechno pozitivní se ztrácí v temnotě, všechno vypadá marně, nic nemá cenu.

V takových momentech je fajn, umět si přivolat “patrona”, který nás před tím vírem negativních myšlenek a pocitů dokáže ochránit… Vezměte si papír a tužku a zamyslete se nad momenty ve vašem životě, kdy jste byli opravdu šťastní a naplno přítomní – sama mám totiž spoustu zážitků, na které ráda vzpomínám a zpětně si říkám, jak byly skvělé, ale v ten moment jsem si to tolik neuvědomovala. Nejsilnější zážitky jsou ty, při kterých nemyslíte na nic jiného, jste teď a tady a jen si užíváte ten skvělý moment. Vědomě a naplno.

Zkuste si vzpomenout na co nejvíce takových zážitků a sepsat si jejich seznam. Můžou to být důležité životní změny nebo úplně drobné, nedůležité momenty, které vám přesto roky zůstávají v hlavě. Zkuste být co nejvíc konkrétní a vybavit si konkrétní momenty a pocity, které jste při nich cítili.

V mém případě většinu zážitků spojuje cestování, příroda, rodina a kamarádi, kreativita, volnost a pohyb. Na mém seznamu tak mám momenty, jako například:

  • psaní básniček na pláži při východu slunce – nikde nikdo, všichni ještě spali v kempech a hotelech a já jsem se mohla ještě předtím, než se pláž zalidní a začne pálit sluníčko, soustředit jen na svoje myšlenky
  • běhání bosky v trávě na letní akademii – krátký, nevýznamný moment z celého týdne, který mi paradoxně i po dvou letech pořád leží v hlavě
  • kreativní odpoledne s kamarádkou, kdy jsme několik hodin při sledování Duškových Čtyř dohod vyráběly náramky a malovaly
  • zdobení sálu na náš maturitní ples a naše taneční vystoupení
  • zpívání manter na jógovém festivalu v Ostravě
  • bloudění po letišti při mé první sólo-cestě letadlem
  • noční jízda autem po pobřeží Malty na první dovolené s přítelem
  • pocit ledové vody na kůži při horkém dni na raftech v Bosně
  • odpočívání na balkoně s výhledem na moře na Thassosu – ten pocit, když uřícení a lehce spálení z pláže vlezete do ledové sprchy a potom se jen vyvalíte, odpočíváte a posloucháte v dálce vlny

Kdykoliv vám bude mizerně, nebudete mít na nic náladu a budete mít pocit, že se vám v životě vůbec nedaří, vraťte se ke svému seznamu. Vyberte si jednu nebo klidně víc vzpomínek a zkuste se vrátit zpátky do té chvíle, znovu to prožít. Zkuste ji vnímat všem smysly – co vidíte, co cítíte, co slyšíte… čeho se dotýkáte a jaké to je. Zkuste si znovu vybavit ty pocity jako by se to dělo právě teď a vytvořit si z nich ochranný štít proti všem chmurám, které se na vás valí.

Meditace pro splněná přání

Na podobném principu funguje i jedna z technik “Zákonu přitažlivosti”. Metod a technik, jak si do svého života přitáhnout co chceme, je obrovská spousta. Všechny z nich se ale zakládají na tom, že to, co si přejeme musíme mít nejen v hlavě a nejen o tom přemýšlet – musíme to cítit. Musíme to cítit celým tělem, musíme zapojit své emoce a své smysly, ne jen naše uvažování.

Zavřete oči a představte si zase jednu ze svých “patronských” vzpomínek. V tomhle případě je jednodušší, pokud jde o něco jednoduchého, ne žádný překomplikovaný příběh. Může to být něco tak jednoduchého, jako třeba objetí. Představte si, jaké to je když obejmete někoho, koho máte rádi, jak se při tom cítíte, prociťte to v celém vašem těle. Potom si ve své mysli představte svoje přání, to, čeho byste chtěli dosáhnout – ať už je to úspěch ve škole, v práci, nový vztah, který chcete přitáhnout nebo třeba víc peněz na účtu. 

Pokuste se propojit pocit z vaší šťastné vzpomínky se svým přáním. Zkuste na chvíli zapomenout na všechny pochybnosti, obavy, složitosti. Neřešte, co všechno musíte pro dosažení cíle udělat. Jen si představte, jaké to bude, až ho dosáhnete. Dělejte, jako byste to prožívali zrovna v tenhle moment, jako by už se váš sen – ať už jakkoliv velký – splnil.

Často náš totiž naše vlastní sny a cíle děsí. Máme je spojené s pocitem nedostatku a vysíláme ven pouze myšlenku, že nám něco chybí. Pokud si ale spojíme naše přání s pozitivními pocity, pro které to všechno děláme, bude jejich dosažení hned o něco snadnější ♥.

TERAPIE MEDITACÍ

✨ Nalaď se na své tělo, svou intuici a vnitřní moudrost

✨ Odhoď své strachy, nejistotu a přehnanou sebekontrolu 

✨ Dostaň do života víc lehkosti a svobody

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *