Potřebuju papír, abych…?

Potřebuju papír, abych…?

Potřebuju papír, abych si mohla říkat terapeut? Je kouč bez papíru méně kvalitní než ten s papírem? Kdo všechno může poskytovat výživové poradenství, učit jógu nebo nabízet tvorbu grafiky? A proč teda studovat vysokou nebo platit kurzy, když se mému oboru můžou věnovat i lidi bez jakéhokoliv vzdělání?

Pojďme se na to podívat z víc stran.

KDY PAPÍR NENÍ POTŘEBA

Papíry. Nekonečné, neustále se omílající téma (nejen) v podnikání. 

Spousta lidí, které láká začít nabízet své služby (případně tvořit kurzy, pořádat přednášky, workshopy…), se zasekne na tom, že jim chybí „papír“. Mají nadšení, mají zkušenosti, mají vědomosti, mají co předat. Ale nemají žádný certifikát, který by to potvrzoval. Nevystudovali v dané oblasti žádnou vejšku, neabsolvovali certifikovaný kurz nebo výcvik… a tak vlastně neví, jestli něco vůbec předávat můžou.

Realita je taková, že nás často ohledně papírů neomezují zákony (tzn. to, že bychom ten papír fakt  oficiálně potřebovali), ale jen naše vlastní hlava. Ale k tomu až později. 

Spoustě oblastí v online podnikání se dá věnovat bez „papíru“. Můžeš vést konzultace, terapie, mentoringy, dělat poradenství, pořádat přednášky, semináře, kurzy, workshopy, výzvy, skupinová setkání, 1:1 sezení… cokoliv tě láká. 

Bez jakéhokoliv papíru si můžeš oficiálně říkat:

✅ koučka (mindset koučka, vztahová koučka, byznys koučka, spánková koučka…)

✅ lektorka (lektorka osobního rozvoje, lektorka kreativních činností, lektorka online marketingu… – neplatí u pohybových aktivit!)

✅ terapeutka (pozor, neplést s „psychoterapeut„)

✅ poradkyně (výživová poradkyně, finanční poradkyně…)

✅ mentorka 

✅ konzultantka

Bez jakéhokoliv certifikace nebo diplomu tak můžeš být např. koučkou osobního rozvoje, spánkovou koučkou, byznys mentorkou, lektorkou online marketingu, ale taky třeba výživovou poradkyní. To vše spadá do volné činnosti, pod obor č. 60 – Poradenská a konzultační činnost, zpracování odborných studií a posudků

PS: Vystudovanou žádnou školu nemusíš ani pokud chceš například nabízet své kreativní služby jako grafička, ilustrátorka, copywriterka, korektorka, správkyně sociálních sítí apod….

Všechny obory, které patří do „volné živnosti“ (tzn. stačí si je zaškrtat v tomto dokumentu a společně s vyplněnou žádostí o živnostenský list a 1000 Kč ji odevzdat na živnostenský úřad) najdeš TADY. A pokud si stejně nebudeš svým oborem jistá, stačí se na úřadě zeptat.

KDY se bez papíru neobejdeš

Někdy záleží na samotném oboru/tématu, kterému se chceš věnovat. Asi nejčastěji na to v online narazí ti, kdo chtějí učit nějakou pohybovou aktivitu (včetně tance a jógy). Ty patří pod obor „Poskytování tělovýchovných a sportovních služeb“, který patří k tzv. vázaným živnostem = těm, pro které je potřeba nějaké formální vzdělání nebo certifikát.

Další háček se může objevit i u samotných certifikací. Za některé kurzy a výcviky totiž můžeš zaplatit desítky tisíc, spoustu se toho reálně naučit, ale sama stejně nebudeš moct vyučovat. Abys dostala živnostenské oprávnění, musíš totiž mít certifikát akreditovaný MŠMT. A tuhle akreditace automaticky nemají všechna „centra“.

To samé platí i v případě, kdy takový kurz absolvuješ v zahraničí. Můžeš tak třeba vyjet na rok do Indie, učit se jógu od nejlepších místních mistrů… a v Česku stejně nebudeš moct učit. Když ale absolvuješ český kurz akreditovaný MŠMT (ať už je jakkoliv kvalitní), oprávnění získáš.

Je to trochu na hlavu, ale bohužel je to tak. Bez papíru z jógy můžeš oficiálně učit „pouze“ jógovou filozofii (teorii) a meditační techniky. 

Vzdělání/certifikaci potřebuješ taky pokud si chceš říkat např:

❌ psychoterapeutka (ukončené VŠ studium psychologie + absolvování komplexního několikaletého psychoterapeutického výcviku)

nutriční terapeutka (ukončené studium oboru „nutriční terapie“ na lékařské fakultě VŠ nebo VOŠ)

❌ nutriční specialistka (ukončení magisterské navazující studium)

KDY A PROČ (ne)studovat

Zjistilas, že obor, kterému se chceš věnovat, žádný certifikát/diplom nevyžaduje? Nice! Tak teď je tu otázka, pustit se do „oficiálního“ vzdělání, nebo ne? Když to není potřeba, proč platit tisíce na kurzy a/nebo roky chodit do školy?

Studium na VŠ, kurzy, programy, výcviky, workshopy… jakékoliv formální i neformální vzdělání ti může pomoct:

 • získat potřebné znalosti, dovednosti a informace, které chceš předávat dalším lidem
 • víc sama sobě a svým schopnostem věřit (máš je něčím „potvrzené“)
 • získat větší důvěru u potenciálních klientů (pokud cílíš na lidi, kteří si na papírech zakládají a jsou pro ně důležité)

I když teda podle zákona papír nepotřebuješ, konkrétní studijní obor nebo certifikovaná kurz tě můžeš výrazně posunout na tvojí cestě.

Na druhé straně by papír neměl být tím, co tě na tvé cestě blokuje. Pokud cítíš, že už teď máš co předávat, DĚLEJ TO. Nečekej, až dostuduješ školu nebo až si našetříš na superdrahý kurz. Začni už teď. Sbírej informace, zkušenosti a uč se za pochodu.

No jo, ale to by to potom mohl dělat každý!

Argument, který se velmi často objevuje, je, že pokud člověk nemá papír, může být vlastně nebezpečný. Nebo v lepším případě nemůže dělat kvalitní práci a předat klientům to, co očekávají.

Realita je ale taková, že žádný papír nemůže zaručit kvalitu. To, že získáš papír pouze předpokládá, že jsi vstřebala určité informace, prošla jsi možná nějakou zkouškou, nebo jsi získala nějakou praxi. Ale že budeš ve svém oboru numero 1 není nikde napsaný.

Je úplně klidně možné, že konkrétnímu člověku víc pomůže mentorka/koučka/terapeutka „bez papíru“, než vystudovaný psycholog. Protože si třeba tahle konkrétní osoba prošla podobným životním příběhem a dokáže tak situace klienta líp pochopit. Nebo si prostě a jednoduše víc lidsky sednou.

Je možné (a vlastně dost pravděpodobné), že člověk, kterého odjakživa baví grafika, neustále se něco sám od sebe učí, tvoří, je kreativní a má od přírody umělecké nadání… bude odvádět lepší práci, než člověk, který prostě vychodil uměleckou školu, ale vlastně ho to nikdy ani pořádně nebavilo…

Existuje totiž i jiné než formální vzdělání. Jiné cesty, kterými se dají sbírat informace a zkušenosti. Pokud foto pochybuješ o tom, jestli už jsi ready na to, abys něco předávala, zamysli se nad tím:

 • Kolik hodin, dní a let jsi věnovala čtení knížek a článku, sledováním videí, seminářů a přednášek o tvém tématu
 • Kolika online kurzy jsi prošla (i těmi zdarma!)
 • Kolik času, energie a peněz jsi investovala do téhle své vášně – ať už je grafika, psaní, zdravá strava, móda, bylinky, vaření, meditace nebo osobní rozvoj
 • Co všechno jsi prožila ve svém životě, co jsi sama o sobě a o světě zjistila, jaké  konkrétní strachy, bloky, traumata, nepříjemné situace jsi překonala (a jak je můžeš pomoct překonat dalším lidem)
  

To, že ti za to nikdo nevystavil certifikát, neznamená, že ses něco hodnotného nenaučila – a že nemáš co předat světu.

Pokud přesto pochybuješ, jestli to, co víš a umíš, stačí, mám tu pár závěrečných tipů:

Vyber si co NEJKONKRÉTNĚJŠÍ TÉMA. Něco, co jsi sama ve svém životě intenzivně řešila, o čem dokážeš hodiny mluvit – a o čem si můžeš během relativně krátkého času dostudovat všechny potřebné informace. Nebudeš mít tak pocit, že musíš ještě 10 let studovat, aby tě někdo nenachytal, jak něco nevíš. Budeš prostě profík na tuhle mini konkrétní oblast (a časem ji můžeš rozšířit podle libosti). 

✅ Sepiš si všechny své ZKUŠENOSTI A VZDĚLÁNÍ. Všechno, co jsi o tomhle svém tématu četla, viděla, slyšela, jakým způsobem se mu sama věnuješ, jak ses k němu dostala, v čem ti to v životě pomohlo…

Zaměř se na to, jakým způsobem ho můžeš podat UNIKÁTNĚ. V čem je tvůj názor/pohled jiný? Jakou přidanou hodnotu můžeš předat svým budoucím klientům? Vykašli se na to, jak to dělají ostatní a dělej to po svém. Potom nebude důvod se srovnávat a mít pocit, že „ještě nejsi dost“. Protože to, co děláš ty (a hlavně jak to děláš) nedělá nikdo jiné. Tím pádem konkurence prakticky neexistuje!

 

MINDSET TVŮRKYNĚ

Měsíční individuální podpora pro začínající podnikatelky & online tvůrkyně

 

 • Najdi svoje téma a svou ideální cílovou skupinu
 • Překonej svoje strachy a nejistotu a začni sebevědomě TVOŘIT
 • Nauč se, jak být vidět v online světě & jak své myšlenky a vědomosti podpořit originálními texty a grafikou
 • Začni svoje dary sdílet se světem a nech si za ně platit!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *