Podle průzkumů overthinkingem trpí přes 70% mladých lidí do 35 let. Nadměrné přemýšlení často způsobuje, že se nám hůř usíná a přes den se nemůžeme soustředit na práci, učení nebo i běžnou konverzaci. Kromě toho se overthinking může dokonce podílet na rozvoji úzkostí a depresí.
Přemíra přemýšlení nás totiž často vede k tomu, že začínáme vytvářet tragické hypotetické scénáře, omílat si v hlavě scénky z minulosti a začínáme si vymýšlet problémy a komplikace tam, kde reálně nejsou.
Najdi svoji FLOW
„Flow (z angl. „proudění“, „tok“), česky též proudění, proud nebo plynutí, je duševní stav, při kterém je osoba ponořena do určité činnosti tak, že nic jiného se jí nezdá důležité“ – definice z wikipedie
Skvělou flow aktivitou může být taky třeba…
- běh
- hraní ( počítačových/deskových) her
- hraní na hudební nástroje
- malování a jiné kreativní činnosti
- turistika/procházky v přírodě
- uklízení
- vaření
- zahradničení…

Založ si NÁPADOVNÍK
Nádech. Výdech.
Dechová cvičení pomáhají zklidnit tělo i mysl. Kdykoliv mám pocit, že jsem až moc „roztěkaná“, přemýšlím nad sto věcmi najednou a mám pocit, že se toho na mě valí tak trochu moc … pomáhá mi na chvíli se zastavit a zaměřit se na svůj dech. Pokud sedíš doma a máš na to prostor, zkus na chvíli i zavřít oči a vnímat jen svůj dech. I pokud ale zrovna běžíš po ulici a cítíš, že tvoje mysl potřebuje trochu zklidnit … zkus nádech i výdech vědomě o něco prodloužit a zpomalit.
Právě pro tyto SOS situace vznikla i sbírka Meditací do kapsy. Série obsahuje 11 řízených „dechových“ meditací, zaměřených na konkrétní nepříjemné emoce a myšlenkové stavy, které pomůže zklidnit a uvolnit pomocí snadných dechových technik.
V balíčku najdeš meditaci na nervozitu, zlost, depku, ale taky na přemíru starostí a overthinking jako takový.
Meditace do kapsy v 5 minutách…
✅ uvolní tlak a napětí z tvého těla a ztiší rušivé myšlenky
✅ předejdou tvým emočním výbuchům
✅ pomůžou ti reagovat v klidu a s rozvahou
✅ zlepší tvou náladu, aniž by nepříjemné pocity zatlačovaly a ignorovaly

Zadupej si & zařvi si
S myšlenkou tzv. „aktivních meditací“ přišel indický guru Osho. Oshovy dynamické meditace počítají s tím, že moderní člověk je tak zahlcen svými myšlenkami a neustále se měnícím světem okolo sebe, že prostě nedokáže jen v klidu sedět v tureckém sedu jako buddhističtí mniši v Himaláji, ale potřebuje ze sebe nejdřív tenhle vnitřní neklid dostat určitou katarzí.
Dynamická meditace tak skládá s několika fází, během kterých nejprve plně uvolníte všechny své zadržované myšlenky a emoce a zklidníte tak své tělo i mysl. Při „katarzní“ fázi se pracuje s pohybem, zvukem, dechem. Konkrétněji řečeno – někdy se mluví, někdy křičí, někdy dupe, někdy se dynamicky dýchá, někdy se skáče…
Sama jsem na veřejnou lekci dynamické meditace vyrazila poprvé asi před 6 lety a byl to pro mě obrovský zážitek. Od té doby jsem vyzkoušela několik dalších druhů, absolvovala lektorský kurz (nejen) aktivních meditací a přesvědčila se, že jsou prostě boží. I když samotné klidné, tiché sezení má svoje kouzlo, pro zavařenou hlavu jsou aktivní meditace ideální volbou.
Zkrácenou verzi Oshovy meditace „No mind“ s mými instrukcemi si můžeš stáhnout níž.
Zpětná vazba k meditaci od klientky:
„Hledám slova, jak bych svůj stav popsala… cítím se zvláště ale zároveň úplně nejvíc příjemně, jako už hooodně dlouho ne. Takové ticho v hlavě jsem opravdu nikdy nezažila….ještě teď je v hlavě celkem ticho a uklizeno…
– Zuzka B.