fbpx

Od baletu, přes box až k józe

Od baletu, přes box až k józe

Nikdy jsem nebyla zrovna sportovní typ. Zatímco ostatní holčičky trénovaly na závody v latinskoamerických tancích, gymnastice a aerobicku, já jsem spíš byla někde zalezlá s knížkou nebo jsem se koukala na film. No jo. Přiznávám, že jsem celkem lenoch. Rodiče ale nechtěli, abych se pořád válela a snažili se, abych si našla sport, který by mě bavil a díky kterému bych se začala aktivně hýbat. Jenže to šlo z tuha. Jsem člověk, kterého snadno něco nadchne, ale málokdy u toho vydrží.

bruslení na rybníku
Ve školce jsem začala s baletem a po půl roce jsem s ním zase skončila.

Dalším pokusem bylo free dance, kde jsem ale po pár hodinách absence vůbec nezvládala “sestavu” a připadala jsem si tam jako největší nemehlo. Kroužek fit-boxu, který mě docela nadchnul, zrušili kvůli nedostatku zájemců po prvních dvou lekcích. Potom přišla éra břišních tanců a když jsem skončila i se zumbou, už jsem se přestala do jakýchkoliv organizovaných cvičení cpát.

dětské baletní vystoupení

Když mi bylo asi patnáct, začala jsem víc času trávit na sociálních sítích, na tumblru a na instagramu a zatoužila jsem najednou vypadat jako všechny ty “fitness holky” na internetu. A tak jsem začala doma dobrovolně cvičit. Podle videí na youtube, podle sebe … občas jsem šla běhat, občas jsem šla do posilovny, občas jsem cvičila pilates. Někdy v té době jsem znovu-objevila jógu.

Tu jsem původně začala cvičit, protože mám už několik let problémy se skoliózou, bolí mě záda a nejsem schopna dlouho vzpřímeně stát ani sedět. Ze začátku jsem jógu brala jen jako příjemné cvičení, při kterém se nemusím nikam hnát, můžu cvičit kdy chci a kde chci. Časem mi ale došlo, že jóga není jen “obyčejné” cvičení. Nezapojuje se při ní totiž jen tělo, ale i mysl. Při józe úplně vypnu a neřeším žádné starosti, co jsem včera pokazila a co musím zítra všechno splnit. Při józe jsem jen teď a tady, jsem jenom já, moje tělo, můj dech a nic víc.

Že vám něco “změnilo život”, zní to většinou jako klišé. Když se nad tím ale zamyslím, mě jóga opravdu život změnila. Nebo spíš úplně překopala od základů. Od malička jsem se zajímala o všechno kolem sebe. Nechápala jsem, proč ve světě existuje nespravedlnost, proč jsou k sobě lidé zlí, proč lžou, jak někdo může někoho okrást nebo zabít. Pokaždé, co jsem slyšela něco takového v televizi nebo od rodičů, mi z toho bylo mizerně. Odjakživa mě taky fascinoval život, zajímalo mě, jak jsme se tu vzali a co nás čeká po smrti. Proč vlastně lidé musí umírat, proč tu nezůstanou napořád? Zajímalo mě, co je vesmír a jestli je Bůh a jestli ano, proč je ve světě takový chaos?

jóga na pláži v Polsku

Na druhou stranu jsem byla tak zblbá americkými romantickými filmy, že mým největším snem bylo od malička odjet do USA, vdát se za milionáře, chodit po módních přehlídkách, nakupovat v nejdražších buticích, bydlet v proskleném dvoupatrovém bytě na Manhattanu, pořád monstrózní večírky pro celebrity … A pak jsem najednou začala cvičit jógu, meditovat, malovat mandaly, obdivovat Jardu Duška, přestala jsem jíst maso, zatoužila jsem žít v přírodě spíš než ve městě … a můj vysněný svět najednou vypadal úplně směšně. Zjistila jsem, že nic z toho skutečně nechci a že i kdybych měla luxusní byt v nejvyšším patře newyorského mrakodrapu, kdybych měla každé ráno na snídani frapuccino ze Starbucks a na módních přehlídkách Louis Vuitton bych měla VIP sedadlo … můj život by byl vlastně hrozně prázdný. Potřebuji k životu víc. Potřebuji lidi, kteří mě mají rádi takovou, jaká jsem, potřebuji kolem sebe přírodu, potřebuji dělat něco, co mě baví a co zároveň něco přináší lidem a světu.

Jóga byla jedna z věcí, která mi pomohla vrátit se k tomu, čemu jsem věřila jako dítě. Díky ní jsem udělala krok ze svého malého materialistického světa a uvědomila si, co je pro mě v životě opravdu důležité.

S jógou můžete začít kdykoliv a klidně i doma 🙂 Na internetu najdete spoustu videí pro inspiraci nebo můžete zkusit třeba online kurz pro jógové začátečníky TADY nebo jiné super kurzy na stránce spojujenasjoga.cz 🙂

  5 komentářů

  Já jsem jako dítě ráda zkoušela nové věci. Nikdy jsem ale nebyla na ty adrenalinové. Chodila jsem do baletu, latinskoamerických tanců, do mažoretek, hasičů aj. Vystřídala jsem minimálně 12 kroužků a musím říct, že jsem ráda, že jsem si toho mohla tolik vyzkoušet. 🙂
  K józe jsem se dostala, když mi bylo 16, což je dejme tomu asi rok a půl zpátky, jelikož jsem s jógou začala až někdy v září 2014.
  Momentálně mám za sebou kurz Čakra jógy a čeká mě ještě kurz kraniálky a pozitivní psychologie v praxi, která souvisí s jógou a meditací. Co bych chtěla podotknout je to, že jógu bohužel necvičím každý den. Snažím se, ale někdy si prostě nejsem schopná udělat ten čas, protože jsem líná. Je spoustu věcí, které v józe vůbec neudělám, některé ani bez pomoci, ale vím, že jóga je dlouhá cesta, která stojí za to. Nejsem takový ten jogín, co vstává s východem slunce, nejí maso apod. Já si maso ráda dám. Loni jsem byla na přednášce o reinkarnaci, kterou vedl americký jogín a meditující člověk Balakhilya Das. Přivedl mi na úplně jinou myšlenku života a změnil můj pohled na svět. Tenhle článek se mi opravdu líbil. Omlouvám se, že jsem se tak rozepsala, ale hold to všechno ve mě tento článek vyvolal. 😀 Fakt super! 🙂 Přeji hodně štěstí v dalším cvičení jógy. 🙂

  Neomlouvej, já děkuju za komentář ! 🙂 To je super, co všechno máš za sebou. Já taky necvičím každý den 🙂 Cvičím i jiné druhy cvičení na hubnutí a posílení těla a jógu cvičím tak dvakrát třikrát týdně. Chtěla bych ale začít cvičit každý večer před spaním yin jógu :))

  ja som vždy bola ten typ ktorý nemohol kvôli zdravotnému stavu cvičiť. sem tam dačo ale nič čo by sa podobalo tréningom alebo podobne. pred pár rokmi som tiež "objavila" jógu a absolútne som sa zamilovala a už si ani neviem predstaviť jógu nerobiť najmä teraz keď som sa jej začala venovať veľmi poctivo 🙂 navyše okrem toho pohybu mi joga zlepšila aj pshychický stav a za to som vďačná asi najviac 🙂
  Ivana xx
  Truwoman PINK FB page

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *