Meditace není to, co si myslíš

Meditace není to, co si myslíš

Meditace bývá často úplně špatně pochopená. Část lidí ji bere jako něco úplně odtrženého od reality, něco velmi vážně duchovního, až náboženského. Pro část lidí je zase synonymem pro „sedět ve zkříženém sedu a soustředit se na dech“ nebo „převzít kontrolu nad myšlenkami“.

Meditace je ale něco úplně jiného. Něco mnohem většího.

Meditace není činnost

Pro většinu lidí, kteří se meditaci nevěnují (i části těm, kteří sami nějaké techniky praktikují), je meditace spojená s chvilkami klidu a ticha.

Ve skutečnosti to vůbec podmínkou meditace není. Meditace může probíhat kdykoliv a kdekoliv – je to něco, co máme uvnitř sebe, něco, co může probíhat i uvnitř chaosu a hluku. Meditace prostě není činnost – meditace je stav. Dechová cvičení, zpívání manter, cvičení jógových ásan, sezení se zavřenýma očima… to všechno jsou jen techniky, kterými se člověk do meditace může dostat. Stejně tak jako tanec, zpěv, třesení, psaní, malování nebo třeba smích.

Při meditaci člověk nic nekontroluje, nic nedělá, ničeho se nezúčastňuje – jen pozoruje. Může tak pozorovat svůj dech a vnímat přitom všemi smysly své okolí. Není od něj odpojený – právě naopak. Když se pustíte do taneční meditace (správněji řečeno meditační techniky), cílem není tancovat, ale stát se tancem. Stejně tak pokud praktikujete dechová cvičení, meditace se dostaví v momentě, kdy se tak naladíte na svůj dech, že se sami stanete svým dechem.

MEDITACE NENÍ KONCENTRACE

Meditace není synonymem koncentrace. Ten rozdíl je veliký. Při koncentraci se soustředíme na jednu jedinou věc – ať už je to náš dech nebo třeba pozorování svíčky. Snažíme se vytěsnit všechno ostatní, snažíme se být v naprostém klidu a soustředit se na svůj cíl. Všechno okolo nás ruší – když se někde v dálce zaklapnou dveře, když někdo v našem okolí mluví, když ucítíme ve vzduchu nějakou vůni, když nás něco zabolí v těle… to všechno nás z koncentrace dokáže spolehlivě vyhodit.

Meditace takhle nefunguje. Meditace „neosekává“ realitu okolo nás, není zaměřená jen jedním směrem, ale právě naopak všechno krásně propojuje. 

Tak a teď stručně a jednoduše pro ty, kteří stejně jako já milují jasné body a odrážky!

MEDITACE…

  • JE umění, schopnost, prostor, do kterého můžeme vstoupit
  • JE stav bytí, který rozšiřuje naše vědomí
  • JE stav přijetí, pozorování bez jakýchkoliv soudů (neexistuje pozitivní a negativní – všechno prostě jen JE)
  • JE dosažitelná pomocí spousty různých metod a technik
  • NENÍ činnost, není to něco, co bychom museli aktivně dělat
  • NENÍ koncentrace, nezúžuje naši pozornost jediným směrem
  • NENÍ relaxace (relaxace je jen jedním z pozitivních účinků meditace)
  • NENÍ o ovládání mysli, potlačování myšlenek
  • NENÍ vázaná na jakékoliv náboženství
  • NENÍ limitovaná tichem a klidem (může klidně probíhat i uprostřed chaosu)

Když jsem připravovala Meditace do kapsy, soustředila jsem se na to, abych i do těchto 5minutových nahrávek dostala alespoň špetku z této esence meditace – stavu pozorování bez jakýchkoliv soudů. Proto jsou tyto 5minutové kraťoučké „terapie“ (možná víc odpovídající název, přiznávám 🙈) propojují dechové a mindfulness techniky, které vás ve chvilce pomůžou napojit na vlastní tělo a dech, a zároveň vás nevytrhnou z přítomného okamžiku, z toho, kde teď právě jste. Poslouchat je tak můžete kdykoliv a kdekoliv – i když v pozadí sviští na silnici auta nebo kolem vás někdo mluví.

PS: V současnosti připravuju koncept online lekcí aktivních mediací a lekcí práce s dechem. Aktuální info se dozvíte vždycky na mém Instagramu nebo Facebooku.

Úzkost, zlost, lenost, nervozita, nespavost …  

Série 5-minutových řízených meditací je vytvořená pro rychlou úlevu od nepříjemných emocí a náročných každodenních situací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *