Lunární cyklus (a jak ho využít naplno)

Lunární cyklus (a jak ho využít naplno)
O silné energii Měsíce věděli lidé už v dávné minulosti. Na úplňku a novoluní bylo vždy něco kouzleného. Prováděly se různé rituály a očistné procesy, jednotlivé fáze Měsíce byly respektovány a uctívány. Dnes většina z nás lunární kalendář začne vnímat až v momentě, kdy nás o úplňku začne bolet hlava …
Měsíc a Slunce mají důležité postavení také v čínské medicíně, taoismu, buddhismu i systému jógy. Všechny tyto filozofie mají společnou ideu, že je všechno na tomto světě i uvnitř nás tvořeno dvěma protipóly, které společně tvoří rovnováhu. Na jedné straně máme Slunce, mužský princip, aktivitu, světlo a sílu Yang. Na opačné straně proti nim stojí Měsíc, ženský princip, pasivita, tma a element Yin.

Důkazem síly Měsíce může být už jen to, že mnoho lidí mívá při úplňku právě bolesti hlavy, jsou unavení a podráždění. V jiné měsíční fází naopak můžeme mít mnohem víc energie a můžeme se cítit odpočatě a uvolněně.

Fáze Měsíce a jejich vliv

Měsíc prochází čtyřmi základními fázemi – cyklus začíná novoluním, poté Měsíc při pohledu ze Země dorůstá, až doroste v úplněk a poté zase couvá, až dospěje znovu do fáze novu.

Když Měsíc přibývá, násobí se i všechno v našem životě. Všechno, co podnikneme, se nám vrátí dvojnásobně. To může být samozřejmě pozitivní i negativní. Například co se týče našeho zdraví, pokud budeme při dorůstajícím Měsíci hodně jíst, budeme dvakrát tak rychleji tloustnout. Při couvajícím Měsíce tento princip funguje zase obráceně. 

NOVOLUNÍ


K novoluní dochází v momentě, kdy se Měsíc nachází mezi Sluncem a Zemí a my ho ze zemského povrchu proto nevidíme. Měsíc je v tu chvíli v největší vzdálenosti od Země. Přestože samotný nov probíhá během jediného dne, jeho energie působí tři a půl dne.

Novoluní je symbolem nových začátků, zbavení se zlozvyků a dramat, která patří do naší minulosti. Nebe je zahalené do tmy a i v nás je tma a ticho. Z tohoto klidu potom vznikají nové nápady a fantazie, které ze začátku nemusí mít jasnou podobu, mohou být zmatené a nejasné. Jsou to ale často velmi originální nápady, kterých byste se měli chytit a v následující fází Měsíce se jimi nechat vést.

Při novu se můžeme cítit podráždění, osamělí a nervózní. Je proto potřeba být sami k sobě v tomto období ohleduplní a láskyplní. Relaxujte, nabírejte sílu a nikam nespěchejte. Je vhodné začít s nějakou očistnou kůrou a při samotném novoluní je ideální držet jednodenní půst. Pokud budete při novoluní cvičit, nesnažte se tlačit přes limity vašeho vlastního těla. Vhodné jsou spíše protahovací typy cvičení – jóga, plavání nebo jen jednoduché strečinkové cviky.

Můžete si také dopřát bylinkovou koupel, ulevit vašim očím obkladem z levandulové vody nebo heřmánkového čaj nebo si nechat udělat masáž krku a ramen.

Přání vyslovená při této fázi Měsíce se plní rychleji.

DORŮSTAJÍCÍ

Při dorůstajícím Měsíci má vše dvojnásobnou účinnost. Je to vhodné období pro rozjetí nového projektu a pokračování v plnění přání, která jste si stanovili při novu. Co se týče našeho těla, to se v tomto období snaží sbírat sílu a dělá si zásoby energie – proto se snažte vyhnout přejídání. Je vhodné provádět změny, u kterých chcete prodloužit jejich výsledek – například opalování nebo úpravu vlasů

ÚPLNĚK

Měsíc v úplňku má nejsilnější možnou energii. Má obrovský vliv na naši psychiku a emoce, které jsou díky němu nestabilní a mají zvýšenou intenzitu. Náš organismus může být při úplňku oslabený a může docházet ke zhoršení nemocí. Jelikož je úplněk vyvrcholení dorůstající fáze Měsíce, jídlo, které sníme, se skoro všechno proměňuje na tuk. Je proto vhodné (ale někdy poměrně náročné) držet při úplňku půst nebo alespoň jíst dietně a méně. Tak jako při novu, ani při úplňku není vhodné příliš dynamické cvičené, ale spíše něco, co naše tělo uvolní.

COUVAJÍCÍ

Po dynamickém období dorůstajícího Měsíce a vystavení silné energii úplňku, přichází čas výdechu a odpočinku. Veškerá použitá energie se nám rychle vrací. Je proto možné trávit více času fyzicky náročnými aktivitami. Couvající Měsíc také přispívá hubnutí a očistě těla. Je proto ideálním obdobím pro detoxikační kůru.

Při couvajícím Měsíci je potřeba dokončit vše, co si žádá nějaký závěr. Při novoluní nás zase čeká nový začátek, a proto je dobré uzavřít všechny spory, přerušit toxické vztahy a ukončit …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *