fbpx

Jak začít meditovat + moje cesta k meditaci

Jak začít meditovat + moje cesta k meditaci
Před pár lety jsem si meditaci představovala tak, že budhističtí mnichové v Himalájích sedí hodiny v lotosovém sedu a snaží se tak dosáhnout osvícení. Teď vidím spíš sebe, jak sedím se sluchátky na posteli a užívám si svoji chvilku klidu 🙂 Jak začít a jak jsem se k meditaci dostala já ?

meditace proti stresu

Můj příběh

Poprvé jsem se s meditací seznámila na psychologickém semináři UP, kde byla jedna z přednášek na téma mindfuness. Mindulness se do češtiny překládá jako “všímavost” a je to soubor různých technik, které člověku pomáhají naplno prožívat všechny – i ty nejběžnější  – aktivity, včetně jezení, sprchování nebo uklízení … Nadchlo mě, že se dá “naučit” žít v přítomnosti, užívat si každý moment a být prostě teď a tady. 

Co mě ale na meditaci nejvíc “namotivovalo”, byla Oshova dynamická meditace na festivalu v Ostravě, o které jsem psala tady. Díky té jsem poprvé v životě zažila “Stav bez mysli” a poprvé jsem měla v hlavě prostě ticho. Absolutní ticho.

meditace mudra

Jak začít?

Meditace je podle mě cesta k tomu, aby se člověk naučil ovládat svoji mysl, dokázal se oprostit od myšlenek, zklidnit se a časem možná najít něco víc – prozkoumat sám sebe a svůj vnitřní svět, začít vnímat energie kolem nás a podobně …. Jak ale začít?

Nespěchejte a nebuďte na sebe naštvaní, když to ze začátku nepůjde. I když medituji už celkem dlouho, občas mám dny, kdy se mi toho hlavou honí tolik, že to prostě vzdám. Když máte zrovna spoustu práce před sebou a spoustu intenzivních zážitků za sebou … není nic divného na tom, že mysli trvá déle, než se uklidní. Dejte tomu čas.

Najděte si klidné, příjemné místo, kde vás nebude nikdo rušit. Samozřejmě, že je ideální mít speciální vyhrazený prostor, ale pokud ho nemáte, neberte to jako výmluvu. Já mám společný pokoj s bratrem. Večer prostě všem oznámím, že jdu meditovat a ať mě neruší. Sednu si na postel, vezmu si sluchátka, někdy si zapálím vonnou tyčinku nebo aromalampičku … a vytvořím si tak na chvíli svoje speciální místo, kde můžu po dlouhém dni úplně vypnout a opustit všechny starosti. Meditovat se dá kdekoliv. Doma, v přírodě, v podstatě i z cesty autobusem nebo běhu na páse v posilovně můžete udělat svou meditaci. Jen na chvíli vnímejte svůj dech, všímejte si myšlenek, které se vám honí hlavou, ale nenásledujte je. Nechte je přijít a zase odejít. Pozorujte je z dálky, všímejte si pocitů, které ve vás vyvolávají, ale nenechte se jimi ovládnout.

Někteří lidé raději meditují sami, někteří se nechají vést. U mě záleží na momentálním rozpoložení – když jsem hodně uvolněná, dokážu si meditaci “řídit” sama, pokud mám v hlavě tak trochu nepořádek, radši si poslechnu řízenou meditaci, kde mi někdo říká, co mám dělat a pomůže mi se zklidnit. České řízené meditace najdete třeba tady a pokud nemáte problém z angličtinou, moc doporučuji následující meditace 🙂 Namaste ♥

Meditace:

Kanály:

Co si myslíte o meditaci? Zkoušeli jste ji někdy nebo je součást každého vašeho dne?

2 komentáře

Meditaci jsem taky považovala za něco, co dělají akorát mniši, a tak jsem ji ještě nevyzkoušela. Ale možná by nebylo špatné to zkusit. V poslední době jsem hrozně rozlítaná, mám všeho moc, nemám kdy vypnout, a tak jsem pořád unavená. Chvilka denně na meditaci by mohla pomoct. 🙂

Před nedávnem jsem psala podobný článek na svém blogu. Medituju už cca dva roky, ráda se nechávám vést – používám aplikaci Calm. Přijde mi to jako super technika na zklidnění a zastavení a osobně mi to hodně pomáhá s úzkostí. Tak trošku pořád bojuju s pravidelností, ale meditace je něco, co hodně ovlivňuje můj život v pozitivním smyslu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *