Jak v sobě probudit tvořivost

Jak v sobě probudit tvořivost

Jsem absolutní umělecký antitalent. Neumím pořádně hrát na žádný hudební nástroj. Jsem schopna zafoukat do zobcové flétny, zahrát podle not “Skákal pes přes oves” na klavír a zaimprovizovat s pár akordy na kytaru. Neumím kreslit. Moc bych chtěla, ale nezvládám to. Nikdy asi nenakreslím ničí portrét nebo olejomalbu krajiny. Co se týče tance, jsem celkem dřevo. Pokud neznám kroky, nezvládám chytat rytmus … A přes to všechno, mě to hrozně baví.

Přesto, že bych si mohla říct “Jsi nemehlo. Nic neumíš. Vykašli se na to” … Tvořím. Kreslím, maluju, zpívám, hraju, tančím a píšu. Svým vlastním způsobem. Svou vlastní technikou. Nepotřebuju ničí hodnocení, nepotřebuju se s nikým poměřovat … v tu chvíli jsem to prostě jen já a moje malé umění.

Vždycky mě děsila vidina toho, že bych skončila ve stereotypní práci, kam bych chodila každý den ve stejný čas, trávila celé dny úplně stejnou monotónní prací a nemohla vytvářet nic, co by mi dělalo radost. Věřím, že když něco člověk opravdu chce a celým tělem cítí, že tohle je to pravé … Tak se ten sen splní. Možná to nebude hned a možná to nebude ze začátku tak snadné, ale ono to časem přijde. Tak se stalo, že místo brigád v supermarketu nebo pekárně, které mi naháněli vždycky hrůzu, sedím zamotaná v dece doma, popíjím si čas a u toho tvořím grafiku, píšu články a stříhám videa. Zatím možná za pár korun, ale když se k tomu přičte ten pocit smysluplnosti a radosti, kterou mi ta práce přináší …

Věřím, že ta potřeba tvořit, je přirozená nám všem. Musíme se ale přestat srovnávat s ostatními a najít svoji vlastní cestu umění. Znám tolik lidí, kteří se bojí zpívat, protože jim v dětství někdo řekl, že zpívají falešně, a ať jsou radši zticha. A tak teď radši mlčí, poslouchají ostatní a je jim smutno z toho, že oni takhle krásně nikdy zpívat nebudou. Když dáte lidem papír a tužku, ať něco nakreslí, spousta z nich zavrtí hlavou: “Já kreslit neumím.”

Samozřejmě, ne z každého bude další DaVinci. Ne každý má hlas, se kterým by mohl jít do opery. Ne každý má na to, vyhrát mistrovství světa v tanci. Ale o to přece v umění vůbec nejde. Umění je možnost sebevyjádření. Ať už je to pomocí obrazů, fotek, hudby, grafiky, tance, poezie … Není potřeba mít žádný zvláštní talent. Stačí jen odhodit všechny ty bloky a omezení, která jsme si za ty roky vystavěli uvnitř sebe. Možná, že nakonec objevíte svůj talent v oblasti, kde byste ho nikdy nehledali.

Vykašlete se na talenty ostatních lidí.

Tohle je náš život.

Na to neexistují žádná pravidla, nic podle čeho by to mohl kdokoliv hodnotit.

Je jen na nás, jaké mistrovské dílo z něj vytvoříme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *