Jak v sobě probudit kreativitu: Tvůrčí psaní

Jak v sobě probudit kreativitu: Tvůrčí psaní

Věřím, že to v sobě máme všichni. Fantazii. Tvořivost. Kreativní nápady. Jen je občas potřeba trochu našemu kreativnímu myšlení pomoct. Jedním ze způsobů, které mně osobně hodně pomáhají, je psaní. Deníků, seznamů, příběhů, básniček, článků …  V druhém článku ze série o kreativitě najdete moje praktické tipy, které můžete do svého “kreativního tréninku” zařadit 🙂

Deníky

Veřejně a bez mučení se přiznávám, že jsem deníčkoholik.

V pokoji mám dvě krabice po okraj naplněné všemi možnými deníky a sešity, od deníčků s obrázky Barbie postaviček, přes roztomilé sešity nakoupené v “Back to school” slevách v polském Tescu, až po drsňácké zápisníky z Tigeru (které se většinou rozpadnou po prvních pár zápisech. Ale když ony v tom obchodě vypadají tak božsky …).

Od chvíle, kdy jsem se v pěti letech naučila psát, píšu v podstatě pořád, ať už to má jakoukoliv formu a smysl. Deníky jsou způsob, kterým se odreagovávám, díky kterému jsem schopna utřídit si myšlenky, stanovit si cíle a probrat se emocemi a myšlenkami, které nechci probírat s nikým dalším.

Čtěte!

Velkou inspirací pro psaní jsou pro mě knížky moderní poezie, které už si pomalu začínají dělat nároky na vlastní poličku v knihovně. Z těchto knížek vřele doporučuju:

  • Milk and honey or Rupi Kaur (vím, že je to už strašně profláklé, ale ta knížka vážně stojí za to. Jen ji prosím nečtěte v češtině. Ten překlad vůbec nezní tak hezky, jak originál a celá ta kvalita knížky je úplně jinde.)
  • sérii Whiskey words and shovel or R.H.Sina
  • Princess saves herself in this one od Amandy Lovelace
  • Pillow thoughts od Courntey Peppernel
  • … a asi moji nejoblíbenější knížku poezie vůbec Love her wild od Atticuse. 

Povinné četbě ve škole jsem se naopak vždycky vyhýbala a měla k ní odpor (tak jako ke většině věcí, které musím dělat “povinně”). Letos při čtení knížek na maturitu mě celkem překvapilo, na kolik skvělých knížek jsem narazila (Obraz Doriana Graye, Spalovač mrtvol, Romeo Julie a tma …)! Každý literární autor má svůj vlastní styl psaní a tak, když občas zabrousíte (ale zas nezabrušujte moc, abyste z toho nemuseli vybrušovat, znáte to …) do starší literatury, můžete narazit na úplně odlišný styl psaní, který vás může inspirovat ve vaší vlastní tvorbě.

Volné psaní

Volné psaní spočívá v tom, že si stanovíte jedno téma – může to být věta, citát, slovo … A na toto téma začnete několik minut psát. Volné psaní nemá danou žádnou strukturu, text může být naprosto neuspořádaný a v podstatě ani nemusí dávat smysl. Tahle technika je založená na asociacích, volném navazování myšlenek. Cokoliv vás zrovna napadne, napište to.
Pokud se vám do hlavy zrovna vloudí myšlenka na to, že máte hlad, klidně to do textu napište (ale zírání do lednice odložte na později, ať si nepřetrhnete nit myšlenek). Pokud vás nenapadá nic, pište tak dlouho slovo “nic”, než vás napadne něco lepšího.

Při volném psaní platí jen jediné pravidlo: Nikdy nepřestávejte psát!

Writting prompts

Pro mě osobně je vždycky nejtěžší najít tu první inspiraci, nějaké téma, a potom už jsem schopna vždycky něco sesmolit. Pokud nemáte problém s angličtinou, spoustu inspirace najdete na pinterestu pode heslem “writing prompts”. Najdete tu spoust různých témat, úvodních vět příběhů atd., kterými můžete začít vaše vyprávění. Já jsem tímto stylem začala asi před půl rokem psát krátké příběhy – neměly v podstatě žádný děj, byly to jen scény, popisující různé pocity, rozhovor dvou lidí atd.

Po pár dnech psaní jsem si řekla, že bych mohla zkusit napsat i nějakou básničku. Ze začátku to šlo dost ztuha. Snažila jsem se za každou cenu vymyslet nějaký rým, snažila jsem se o metafory, které můj mozek nebyl absolutně schopen zpracovat … Zhruba po týdnu “tréninku” jsem začala psát vlastní básničky, svým vlastním stylem (inspirované moderní poezií Rupi Kaur a podobných autorek). Začala jsem psát v angličtině a překvapivě mi psaní šlo mnohem líp od ruky. Když píšete pravidelně, najednou to začne být mnohem snadnější. Když chcete vyjádřit nějaký pocit, hned vás napadnout různé asociace, metafory, obrazné přirovnání …

A tak se nějak stalo, že jsem za toho půl roku sepsala celou “knihu” 101 básniček o mých pocitech, o lásce, o vztazích, o sebevědomí, o životě (básnička v předchozím obrázku je jednou z nich)…  stále ji ale piluju a nemůžu se dokopat k tomu, abych ji zveřejnila. 

Co vám pomáhá rozvíjet vaši kreativitu? Jaká poslední knížka vás inspirovala (nejen ve psaní, ale třeba v jiné oblasti života) ? 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *