Náš život začíná nádechem a končí výdechem.
Dech je s námi od první minuty našeho života až po tu poslední. A přestože ho bereme jako naprostou samozřejmost, často si ani neuvědomuje, jakou obrovskou sílu v sobě nese. Sílu uklidňovat. Sílu léčit. Sílu nám dodat energii nebo nás naopak uvolnit před spaním.
Slovo INHEAL (spojení anglického „inhale“ = nádech a „heal“ = uzdravit) se mi objevilo v hlavě před časem na jógovém festivalu v Ostravě. Líbilo se mi to, co vyjadřuje a měla jsem v plánu ho v budoucnu použít pro své (tehdy) vysněné jógové studio.
Když jsem začala tvořit své první řízené meditace, došlo mi, že mě to k nim táhne mnohem víc, než k učení jógových ásan. Začala jsem sama na sobě zkoušet různé dechové techniky, namísto meditace v tichu tancovat, třást se, skákat a dupat. Obrátit se na svůj dech, když jsem nemohla usnout nebo když jsem naopak málem usínala během dne. Použít tenhle mocný nástroj, který máme vždycky při sobě, pro práci s každodenními emocemi, náladami a výkyvy energie.
Ve všech formách Inheal therapy (ať už jde o řízené meditace nebo terapii psaním) proto často spoléhám právě na práci s dechem, která nás vrátí zpátky k tvému tělu a k sobě samotným. Kromě dechových cvičení v terapii pracuju s vizualizací, muzikoterapií (léčivými mantrami), prvky z oshových meditací, qigongu, bioenergetických cvičení a terapeutického psaní (journaling).