fbpx

Filmy, které mi změnily život

Filmy, které mi změnily život

Od malička jsem se zajímala o to, jak svět kolem mě funguje. Nechápala jsem, jak se mohou dít tak strašné věci, jaké se dějí, jak na sebe lidi dokážou být zlí a ubližovat ostatním i sami sobě. Proč na světě trpí tolik lidí hladem, když máme v obchody plné jídla? Proč se mezi sebou lidi mlátí, jen protože říkají svému bohu jiným jménem? Proč některá zvířata jíme a s jinými se mazlíme? A jak je možné, že umře někdo, kdo ještě vůbec není starý?

Často jsem si brala všechny “problémy světa” osobně a bylo mi z toho všeho smutno. Hlavně jsem tomu všemu ale vůbec nerozuměla – jak tohle někdo mohl někdo dopustit?

Filmy, které mi změnily život

Blíženecká část mě ale byla vždycky natolik schizofrenní, že jsem zároveň až do šestnácti snila o tom, že budu jednou bydlet v New Yorku, chodit nakupovat do luxusních butiků, navštěvovat módní přehlídky a pořádat večírky pro celebrity na své soukromé jachtě. Při cestování jsem místo do místní kavárny zapadla do Starbucks, abych si mohla na instagram vyfotit svůj podepsaný kelímek a když jsem se třikrát v životě dostala náhodou do blízkosti Primarku, nadšeně jsem se připojila k davu, přehrabujícímu oblečení, které po druhém nošení kvůli nízké kvalitě vyhodí.

Ani nevím, kde nastal ten “zlom”. Pomalu jsem ale začala zjišťovat, že tím vším jdu sama proti sobě. Proti tomu, čemu opravdu věřím. Proti tomu, co považuju za správné a důležité. Žít v souladu sama se sebou pro mě tam “pod povrchem” byla vždycky ta nejdůležitější věc na světě. Ani v současnosti samozřejmě nejsem dokonalá. Většinu oblečení mám pořád z HMka, nosím kožené conversky, koš mám plný smetí a moje jídlo není vždycky zrovna bio. Snažím se ale o věcech přemýšlet, měnit své zažité návyky a chovat se tak, jak to v současné chvíli nejlíp umím.

Na mojí “cestě” mi pomohlo mimo jiné i několik filmů, které mi v mnoha věcech otevřely oči – a v jistém smyslu i doslova změnily život.

PS: Nedoporučuju filmy sledovat, pokud jste zrovna v nějakém špatném “rozpoložení”. Po shlédnutí True Cost teď ležím v posteli nejen s chřipkou, ale navíc s depresí.

Before the flood

Téma: klimatické změny

Povodně, požáry, extrémní horka, výkyvy teplot, zánik korálových útesu, vysychající řeky a jezera, zvyšování hladiny moří, potápění ostrovů, masivní tání ledovců a úbytek živočišných druhů … To jsou jen některé z důsledků klimatických změn, se kterými se naše planeta potýká. 
 
Když jsem poprvé viděla film Before the Flood (do češtiny překládané taky jako “Je s námi konec?”), padla na mě docela úzkost. Dokument ukazuje katastrofické důsledky globálního oteplování a způsoby, kterými klimatické změny ovlivňujeme my lidé. Nabízí také možné způsoby řešení a vysvětluje, jak je možné, že o nich svět stále relativně mlčí. 

Film je ke zhlédnutí na Netflixu a youtube a ke koupi na Google Play a iTunes. Trailer TADY.

Plastic Ocean

Téma: plastové znečištění (nejen) v oceánech

Když byl plast na konci 19. století vynalezen, všichni fascinovaně obdivovali tuto výjimečnou látku pro její nízkou výrobní cenu, dlouhou výdrž a všestranné využití. Dnes už víme, že má tento materiál i své stinné stránky, které negativně ovlivňuje naše zdraví i životní prostředí. Víme, že hromady odpadu někde musí skončit a že jim trvá dlouho, než se “rozloží” … ale dokud se nás následky plastového znečištění osobně netýkají, tolik nás to netrápí. Díky filmu “Oceán z plastu” jsem výrazně změnila způsob svého nakupování a vřele ho doporučuji absolutně všem – těm, co se snaží platový odpad minimalizovat, i těm, které tato problematika doteď vůbec nezajímala.

Pokud máte vztah k přírodě a zvířatům, věřím, že vás tento dokument minimálně přiměje přemýšlet, než něco hodíte do svého nákupního koše.

Celý film najdete na Netflixu i na youtube. Trailer TADY.

Článek o plastu v oceánech si můžete přečíst taky tady na blogu.

The True Cost

Téma: fast fashion, skutečná “cena” levného oblečení
 
Zatímco v jiných oblastech se snažím svoje ekologické dopady minimalizovat, na produkci oblečení jsem se takhle nikdy nedívala. Bylo mi jasné, že džíny z HMka za 400 a s cedulkou “vyrobeno v Bangladéši” nejsou zrovna “košér”, ale nikdy mě to zas až tolik netrápilo. Co je na tom vlastně tak špatného?
 
The True Cost odkrývá “příběh za oblečením”. Nejvíc ze všeho na mě zapůsobily tři scény – v jedné se 23-letá bangladéšanka Shima loučí se svou holčičkou, kterou nechává u svých rodičů, aby mohla odjet do Dháky, pracovat do oděvní továrny. Svou rodinu vidí jednou nebo dvakrát do roka. Druhá ukazuje zřícení bangladéšské fabriky v budově Rana Plaza, která si v roce 2013 vyžádala si přes 1000 obětí. Poslední scéna se odehrává v Kambodži, na pohřbu pracovníka podobné firmy, který byl ubitý k smrti při protestech pro zvýšení minimální mzdy a lepší pracovní podmínky.
 
Zatímco jsme bombardovaní všemožnými reklamami, které nám vnucují, jak budeme krásní, šťastní a úspěšní, jen když vykoupíme novou kolekci jejich oblečení … Na druhé straně jsou vždycky ti, kteří oblečení vytváří – v nevhodných podmínkách a za příšerně nízké peníze (často třeba kolem 2$ na den) dřou na kouscích oblečení, které my po pár nošení vyhodíme a koupíme si ve slevě nové. 
 

Dokument je možné sledovat na Netflixu nebo za $9.99 přímo na jeho oficiálních stránkách. Trailer TADY.

Více informací o filmu: truecostmovie.com

Earthlings

Téma: způsoby zneužívání zvířat

Film, který ze mě udělal vegetariánku (doslova ze dne na den)

Je mnoho důvodů, proč lidé přestávají jíst živočišné produkty – ať už jsou to důvody zdravotní, ekologické nebo etické. Earthlings se zaměřuje na morálky stránku věci, poukazuje na naši nesprávnou nadřazenost vůči ostatním žijícím tvorům a ukazuje podobnosti mezi námi a ostatními zvířaty. Dokument je rozdělen na několik částí, které postupně ukazují způsoby, kterými zneužíváme zvířata – nezodpovědné chování domácích mazlíčků, využívání tzv. “hospodářských zvířat” pro naši potravu a oblečení, týrání zvířat pro naši zábavu (cirkusy, býčí zápasy, dostihy, lov) a vědecké účely (testování léků, kosmetiky, čistících prostředků).

Jde podle mě o nejlepší dokument na tohle téma a pro mě osobně to byl asi nejsilnější film, který jsem kdy viděla. Od malička jsem měla ke zvířatům blízký vztah a příčilo se mi, že je musí někdo zabít, abych si potom jejich maso připravila na oběd. Film vřele doporučuju zhlédnout, ale zároveň chápu, že pro některé lidi to může být až moc velká “kláda”. Většina lidí, i když maso jí a myšlenka veganství/vegetariánství pro ně není nijak blízká, sami by zvíře nejen nedokázali zabít, ale ani by se na to nevydrželi dívat. Přirozeně je tak potom jednodušší, si svůj životní styl obhájit (tak jako jsem to já dělala s plasty a oblečením).

Sama jsem Earthlings viděla dvakrát a to s obrovskou spotřebou kapesníčků (a i teď, když se v rámci přípravy článku dívám na některé scény, mám slzy v očích nejen z rýmy).

Celý film najdete na youtube s českými titulky nebo ho můžete finančně podpořit 7$ a zhlédnout ho na oficiálním webu. Trailer TADY.

 
Znáte nějaké další filmy, které vás ovlivnily? Budu ráda za vaše tipy 🙂 

7 komentářů

Ahoj, moc díky za článek! O některých filmech slyším poprvé, k dalším se terpve chystám. Ale jinak z optimističtějšího soudku doporučuju na Netflixu The Minimalist. 🙂 Maj i skvělej podcast! 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *