Co mě naučila Říše divů (Alenčiny rady do života)

Co mě naučila Říše divů (Alenčiny rady do života)

Pohádky jsou více než pravdivé: ne proto,že nám říkají, že draci existují, ale že všichni draci mohou být přemoženi.”
― Neil Gaiman

Mám pocit, že život člověka se dá podle zájmu o pohádky rozdělit na tři části – dětství, kdy neustále po rodičích vyžadujeme, aby nám pohádky četli, období, kdy nám přijdou pohádky trapné a dětinské a nakonec období, (které začíná bodem, do kterého jsem došla asi před půl rokem skrz citáty na Tumblru), kdy v pohádkách začínáme nacházet jakýsi „další rozměr“ a zjišťovat, že obsahují ve skutečnosti spoustu věcí na zamyšlení a užitečných rad do života. A jelikož letos slaví jedna z mých top nejoblíbenějších pohádek 150. narozeniny, chtěla bych se s vámi podělit o moudra, která jsem si z ní odnesla.

Alice in Wonderland life hints
(fotkaa: tumblr.com)
Alice in Wonderland life hints

„Po takovémhle pádu si z toho už nic nebudu dělat, spadnu-li doma ze schodů!“

Nenávidím, když se mi nic nedaří, pokazí se cokoliv na co sáhnu, mám spoustu starostí, špatnou náladu .. A někdo mi řekne něco ve stylu, že se „lidi mají hůř“. Je to jako kdyby mi daný člověk řekl, že moje starosti nic neznamenají a že se zabývám naprostými kravinami, na kterých nezáleží. Na druhou stranu je pravda, že – a to už se dostávám k tomuto citátu – se někdy opravdu zabýváme věcmi, nad kterými bychom se měli raději povznést. Někdy je lepší nechat věci plynout, zbytečně si nepřidělávat stres. Možná, že jednou přijdou závažnější problémy, podstatnější rozhodnutí a budeme se nedůležitosti našich někdejších starostí už jen smát.

Alice in Wonderland life hintsAlenka:“Neřekla byste mi, prosím vás, kudy odsud mám jít?“
Šklíba: „To závisí na tom, kam se chcete dostat-„
Alenka: „To je mi skoro jedno, kam – „
Šklíba: „Pak je docela jedno, kudy půjdete.“

Spoustu času věnujeme myšlenkám na to, s čím nejsme spokojení, co nám na našem životě vadí, co nemáme, co nám chybí. Soustředíme se na všechno negativní, na to, co nechceme – ale přitom vlastně kolikrát nevíme, co vlastně chceme. Právě tohle dokonale vystihuje tento citát. Chceme něčeho dosáhnout, chceme někam dojít, ale vlastně nevíme kam. A je přece jen docela těžké zvolit cestu, když nemáme cíl. Poučení z tohoto citátu? Soustřeďte se na to, co chcete mít, čím chcete být, čeho chcete dosáhnout .. a ne na to, s čím nejste spokojení.

Alice in Wonderland life hints„Nemůžu se vrátit o den zpět, protože včera jsem byla někým jiným.“

Někdy v životě přicházejí tak významné změny, tak zlomové okamžiky, že se z nás najednou jistým způsobem vážně stává někdo jiný … V průběhu života se stále učíme – a to nemluvím jen o škole nebo na učení jako takovém, protože tahle forma vzdělání je jenom nepatrný zlomek toho, co se v životě naučíme – a časem se můžeme tak změnit, že bychom si možná s našim minulým já ani neměli co říct. Každý den se někam posouváme, měníme se – ze dne na den se stáváme jinou osobností.

 
Alice in Wonderland life hints

„Má drahá, tady musíme utíkat tak rychle, jak jen můžeme, jen abychom zůstali na místě. A pokud se chceš někam dostat, musíš běžet ještě dvakrát rychleji.“

Kdybychom byli na světě všichni stejní, svět by se zasekl a nikam by se neměl šanci posunout. Všechno by jelo stále dokola jako nekonečný koloběh, všichni bychom byli kopiemi ostatních, nepřicházely by žádné nové myšlenky, nové vynálezy, nové objevy. Každý z nás je originální. Nikdo by se neměl bát být sám sebou, nikdo by se neměl stydět za to, kým je, jak přemýšlí, jedná a co cítí. Tak jako řekl Steve Jobs „Jen lidé natolik šílený, že věří, že změní svět, ho opravdu změní.“ Nebojte se udělat krok stranou ze zavedeného systému, udělat něco jinak, po svém. Jedině tak se můžete někam posunout, ne papouškováním něčeho, co už řekl nebo udělal někdo druhý – to vás nikam nedostane. Pokud chcete něčeho dosáhnout, musíte ukázat něco víc než je průměr.

Alice in Wonderland life hints

Alenka: „Jak dlouho trvá věčnost?“
Bílý Králík:  „Někdy jen vteřinu.“ 

Tento citát je můj snad úplně nejoblíbenější. Čas je docela kouzelná věc. Ačkoliv z fyzikálního hlediska, je minuta stále minuta, den má pořád stejně hodin a čas nemůžeme nijak urychlit, ani zpomalit – v reálném životě jako bychom tu moc měli. Některé momenty – nezapomenutelné zážitky, přestože jsou to třeba vážně jen momenty – vteřiny, minuty .. se můžou stát věčnými. Provází nás celým životem, na vždycky zůstávají v naší hlavě, v našich srdcích. Je to úsměv, který vidíte stále před očima, jsou to slova, která slyšíte v hlavě i po letech, kdy je někdo skutečně vyslovil … Zážitky, vzpomínky. Nezáleží na tom, jak dlouho skutečně trvají – nakonec se stejně stávají věčnými

 
Alice in Wonderland life hints
 „Představivost je jedinou zbraní ve válce proti realitě.“
Jednoduché a pravdivé. Před tím, než cokoliv můžete dokázat, musíte věřit, že to dokážete. Musíte si to umět představit a věřit, že se ta představa stane skutečností. Nenechte nikoho, aby vás odradil od vašich snů. Nikdy nenechte nikoho přesvědčit vás, že vaše sny není možné splnit. Všechno je možné splnit. Jen musíte snít, věřit, nebát se riskovat, sebrat odvahu a za svým cílem si jít, ať to stojí, co to stojí. Tak můžete dosáhnout čehokoliv.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *