5 plastových předsevzetí pro rok 2019

5 plastových předsevzetí pro rok 2019
Po zhlédnutí filmu „Plastic Ocean“ na mě dolehla pěkná depka. Moře bylo a vždycky bude mým velkým zdrojem uklidnění a inspirace. Vidět mastná oka na vodě, obrovské kusy plastů na dně oceánu, hladovějící ryby s žaludky plnými brček a igelitek a hromady odpadu na kdysi nádherných plážích, který tam zůstanou další tisíce let … mě přinutilo více se zamyslet nad způsoby, jak se i já sama můžu zapojit do „boje“ proti ničení naší planety. A tak jsem si na svůj novoroční seznam cílů napsala přidala i pár ekologických předsevzetí 🙂

I když bych si to hrozně moc přála, nic se nezmění ze dne na den. Proměnit přes noc svou domácnost v zero waste prostor bez jediného kusu plastu je dost nereální představa. Prvním krokem je ale o věcech přemýšlet a při každém nákupu si začít uvědomovat, co vlastně házíme do svého koše – a jestli by to příště nešlo trochu jinak.

Stejně tak ani jeden člověk sám nic nezmůže – a právě proto je mým cílem nejen následující seznam cílů sama dodržovat, jak nejlépe dokážu, ale také získané informace a nápady na zlepšení této situace, šířit mezi další lidi 🙂

Nosit si na nákup vlastní tašky

Když jdu na plánovaný nákup, vždy si s sebou beru dostatek látkových tašek a pytlíčků na ovoce a zeleninu, abych nepotřebovala ani jedinou igelitku. Občas se ale stane, že jdete třeba ze školy/práce, po cestě domů se chcete stavit pro pár drobností, které Vám doma chybí .. a prostě je nemáte kam nacpat. I když všichni víme, že plasty nejsou moc fajn, v podobných situacích často upřednostníme naše vlastní pohodlí. Zatímco my igelitku doma po vyložení nákupu vyhodíme a morální dilema pro nás končí, igelitka tu „s námi“ zůstane i desítky let a skončit může třeba v žaludcích mořských zvířat na druhé straně planety. Tenkou plátěnou tašku nebo eko nákupní tašku (používám tašky od Ecozz nebo vlastní malované plátěné tašky) smotáte přitom i do malé kabelky a můžete ji mít vždy při sebou pro případné nákupy 🙂

Omezit potraviny balené v plastu

Zatímco většina obchodní řetězců od nového roku v prodejnách igelitky ruší, samotné potraviny stále zůstávají – často úplně zbytečně – balené ve vlastním jednorázovém obalu. V supermarketech tak při „bezobalovém nákupu“ skončíte v oddělení ovoce a zeleniny a pečiva, a to pouze v případě, že si donesete vlastní látkové pytlíky (které si od nového roku beru na každý nákup společně s nákupní taškou). V poslední době naštěstí začíná přibývat bezobalových obchodů, kde můžete do vlastních nádob a pytlíčků nakoupit i potraviny jako jsou luštěniny, rýže, ovesné vločky, sušené ovoce a podobně. Čerstvé ovoce, zeleninu nebo oříšky je možné nakupovat také do vlastních obalů na farmářských trzích nebo v prodejně ovoce-zeleniny, kde si nádobky jednoduše předem zvážíte.

Šetřit kelímky na kávu

Zatímco s igelitkami mám docela čisté svědomí, mým hříchem jsou jednorázové kelímky. Zařadit do nabídky univerzitní kavárny Chai Latte mi prostě někdo musel udělat naschvál. Jedním z novoročních předsevzetí, na kterých od dalšího semestru chci rozhodně zapracovat, je nošení vlastního termohrníčku, kdykoliv budu mít v plánu zajít pro „kávu s sebou“.

Nekupovat – vyrábět

Často si z pohodlnosti kupujeme „hotovky“, které si můžeme jednoduše vyrobit sami doma a vyhnout se spoustě jednorázových obalů. Ať už jde o různé hotové pomazánky, omáčky nebo jakékoliv další předpřipravené směsi, vše si můžeme připravit z „nebalených“ surovin v naší kuchyni. Stejné je to i s kosmetikou, na kterou lze použít běžné kuchyňské ingredience, rostlinné oleje nakoupené ve skleněných lahvičkách a podobně. Některé prodejny kosmetiky, salony a kadeřnictví případně nabízí i stáčenou kosmetikou, kterou si můžete odnést ve vlastní znovupoužitelné nádobě. 

Nezapomínat si do kavárny brčko

Když vidím v kavárně v každé skleničce dvě plastová brčka, vždycky mě trochu zamrazí při pomyšlení, kde nakonec tenhle zbytečný kousek plastu skončí. U většiny nápojů ve sklenici stačí předem říct, ať vám přinesou nápoj bez brčka nebo vám k němu přinesou sklenici na nalití – nicméně pokud často chodíte třeba na ledovou kávu či limonádu s kousky ovoce nebo rády nosíte rtěnky, vyplatí se pořídit si za pár korun kovové, skleněné nebo bambusové brčko, které si můžete vzít kdekoliv s sebou a vyhnout se tak brčkům na jedno použití.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *