4 příčiny vzniku akné

4 příčiny vzniku akné

Únavné, otravné, deprimující, podkopávající náladu i sebevědomí… Taková jsou kožní onemocnění. Táhnou se nekonečně dlouho, a i když zkoušíte všelicos, řešení se zdá stále v nedohlednu. Akné patří mezi nejrozšířenější kožní onemocnění na světě. Postihuje zhruba 10 % lidí, čímž se stává 8. nejčastější nemocí vůbec. Léčba kůže je komplexní záležitost a neexistuje jedno řešení pro všechny. Jaké jsou možné důvody vzniku akné a co s tím?

 

Problémy s pletí mě provází asi od třinácti let. Vždycky, když mám pocit, že jsem přišla na jádro problému a moje kůže se začíná zlepšovat, zase se objeví jiný problém a jsem zase zpátky na začátku. Za ty roky zkoušení, experimentování a doslova studování kožních problémů a způsobů léčby, jsem ale objevila spoustu věcí, které stavu mé kůže výrazně pomohli. Na internetu najdete tisíc článků, videí, e-booků a dokonce i online „programů“, které vám nabízí vyléčit vaše problémy jednou pro vždy. Často jsou to ale rady úplně protichůdné nebo příliš obecné, a mylně počítají s tím, že budou všichni na jeden způsob „léčby“ reagovat stejně…

Akné, stejně tak jako další kožní onemocnění jako ekzém nebo lupenka, může mít mnoho příčin. Velmi dobře je shrnuje kniha Heal your skin from withing od Dr. Trevor Cates, kterou můžete koupit na Amazonu i jako e-book a která kromě tipů a doporučení obsahuje také spoustu receptů a návodů na výrobu domácí kosmetiky. Kniha rozděluje možné příčiny to 4 hlavních kategorií, které jsou:

1. Problematická hladina krevního cukru

Když stoupne hladina cukru v krvi, zvýší se v našem těle produkce hormonu inzulinu. Ten mimo jiné podněcuje zvýšenou produkci kožního mazu a aktivitu androgenů, což vede ke vzniku akné. Zvýšená hladina cukru je způsobena genetickými predispozicemi i stavbou našeho jídelníčku. Naše tělo využívá glukózu (což je právě ten krevní cukr, o kterém je řeč) jako svůj primární zdroj energie. Nadmíra glukózy v stravě ale může způsobovat řadu zdravotních potíží.  Pokud není glukóza správně zpracována, může se vázat na kolagen a elastin, což jsou látky důležité pro pevnost a elasticitu kůže,

2. Hormonální nerovnováha

Hormonální nerovnováha patří mezi velmi časté příčiny akné. Kromě něj se může projevovat také chronickou únavou, nepravidelným menstruačním cyklem, nespavostí, bolestmi hlavy, nadýmáním, změnami krevního tlaku a tepu… a mnoho dalšími symptomy.

Hormony jsou zodpovědné za mnoho důležitých procesů a reakcí našeho organismu. Jejich nadprodukce nebo naopak nedostatečná produkce se ale může projevovat například právě problematickou pletí. Androgeny, mezi které patří například hormon testosteron, stojí často právě za vznikem akné. Jedná se o hormon, který se zvyšuje během dospívání – proto se většina lidí s akné setká hlavně v pubertě. Dalším problematickým hormonem je kortizol, jehož funkce je udržovat nás ve střehu. Zvyšuje se tak při stresových situacích, kdy se cítíme nervózní a pod tlakem. Zvýšená hladina kortizolu se přímo pojí se zvýšenou produkcí kožního mazu, který spouští tvorbu akné.

3. Narušení střevní mikroflóry

Střevní mikroflóra je centrem naší imunity. Je proto logické, že co do našeho těla přijímáme z naší stravy, se okamžitě projeví na našem celkovém zdraví a obrany schopnosti našeho organismu. Střevní mikroflóra je tvořena „přátelskými“ a „škodlivými“ bakteriemi. Bakterie jako je lactobacillus nebo bifidobacteria napomáhají trávení, podporují imunitu a přirozené detoxikační schopnosti našeho těla.

Nevyvážená strava, stres, toxiny z našeho okolí, některé druhy léků i přibývající věk ale původně zdravou mikroflóru postupně narušují. Ubývá tak zdraví podporujících bakterií a přemnoží se ty nechtěné, mezi které patří například bakterie Propionibacterium acnes – jeden z hlavních spouštěčů akné vůbec.

4. Zánět v těle

Akné je projevem zánětlivosti v těle. Ta může být způsobena mnoha faktory. Zánět je obecně reakcí organismu na podráždění imunitních buněk. Způsobovat ho tak může například nesprávná volba potravin a především naše potravinové alergie a intolerance. Naše tělo prostě s některými potravinami nemusí „být kámoš“ a snaží se nám to dát najevo. Zvnějšku je možnými spouštěči zánětů například přemíra vystavování UV záření nebo nám nevyhovující kosmetika, která dráždí kůži.

 
Jak jednotlivé problémy řešit a moje osobní tipy a rady najdete v další sérii článků 🙂 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *