#2 NE mléku – Náhrady mléka

#2 NE mléku – Náhrady mléka

Vzdát se mléčných výrobků může být náročné. Obzvlášť pokud byly doteď součástí vašeho každodenního jídelníčku. Pokud jste se rozhodli pro veganství, byla vám zjištěna alergie na mléko nebo z jakéhokoliv jiného důvodu chcete omezit mléčné výrobky – tento článek vám s tím (snad) trochu pomůže 🙂

MLÉKO

Ze začátku mi to všechna rostlinná mléka připadala jako bílá voda bez chuti. Chuti kravského mléka se žádné rostlinné mléko opravdu nepodobá. Při pečení/vaření rozdíl většinou vůbec nepoznáte, ať už použijete jakýkoliv druh. Pokud ale rádi pijete mléko jen tak nebo si jím třeba zalíváte granolu, budete si možná muset chvíli zvykat.

SOJA vanilkov sójové mléko

Chuť

Oříšková mléka (např. mandlové nebo z vlašských ořechů) mají poměrně výraznou chuť a nemusí zachutnat hned napoprvé. Ovesné nebo jáhlové chutná víceméně jako tekutá ovesná/jáhlová kaše. Zkuste tedy ze začátku spíš více neutrální „mléka“ jako je třeba rýžové, případně můžete zkusit tato mléka s příchutí – třeba vanilkové nebo čokoládové najdete v každém obchůdku se zdravou výživou i ve většině supermarketů.

Cena

Ořechová mléka stojí většinou okolo 60-90 Kč). Levnější variantou jsou mléka z obilovin, která můžete koupit za cenu zhruba 30-50 Kč a domácí mléka z obilovin vám vyjdou doslova na pár korun.

Banánovo datlové smoothie

Domácí výroba

Výroba domácích rostlinných mlék je jednoduchá, ale sama ze zkušenosti musím uznat, že ne vždycky se povede taková konzistence a taková chuť, jakou jste chtěli. Každopádně základní recept na ořechová mléka je takový, že ořechy přes noc namočíte, ráno vodu slijete, přidáte čistou vodu (v poměru 2-4 hrnky vody na 1 hrnek ořechů). U obilovin záleží na druhu, některé se musí uvařit (např. rýže), některé se dělají „za syrova“ (např. z ovesných vloček).

Pokud se chcete pustit do výroby domácího rostlinného mléka, aby vám více chutnalo, můžete do něj zkusit přidat vanilku, kakao, vámi preferované sladidlo (med, datle, agávový/datlový/rýžový/javorový sirup, stévii ..) nebo třeba nějaké ovoce, například banán nebo jahody.

Natumi rýžové mléko

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *